Томас Алва Едисон

Томас Едисон
"Гениј е еден процент инспирација, деведесет и девет проценти пот."
– Томас Алва Едисон, Harper's Monthly (Септември 1932)
Роден(а)Томас Алва Едисон
11 февруари 1847(1847-02-11)
Охајо, САД
Починал(а)18 октомври 1931(1931-10-18) (воз. 84 г.)
Њу Џерси, САД
ЗанимањеПронаоѓач, научник, бизнисмен
Потпис
(англиски) A Day with Thomas Edison (1922)

Томас Алва Едисон (11 февруари 184718 октомври 1931) бил американски техничар и пронаоѓач. Негови најзначајни пронајдоци се: фонографот (грамофонот), микрофонот, акумулаторот, електричната светилка, го усовршил телефонот, меѓу првите изградил електрична централа, прв ја применил филмската лента од целулоид и изградил прво филмско ателје во светот.

Како награда за спасување на синот на шефот на железничката станица, 12–годишниот Едисон добил можност да ракува со телеграф. Неколку години работел како телеграфски оператор насекаде низ САД. Успеал да заштеди доволно за да почне свој бизнис. Во сопствената работилница го покажал сиот пронаоѓачки талент. Меѓу неговите патенти се вбројуваат: грамофонот, телеграфот – печатач, карбонскиот телефонски трансмитер, микрофонот, како и многу други апарати. Кон крајот на животот произвел звучни филмови.

Занимливости

Во музејотХенри Форд“ во Мичиген, во мала стаклена епрувета се чува воздухот за кој се тврди дека е последниот здив на Едисон. Имено, кога Едисон умрел во својата спална соба во Њу Џерси, пред него имало отворена епрувета во која наводно тој го издишал последниот здив, по што неговиот лекар ја запечатил епруветата.[1]

Other Languages
Afrikaans: Thomas Edison
Alemannisch: Thomas Alva Edison
العربية: توماس إديسون
armãneashti: Thomas Alva Edison
Avañe'ẽ: Thomas Edison
Aymar aru: Thomas Edison
azərbaycanca: Tomas Alva Edison
Bahasa Banjar: Thomas Alva Edison
Bân-lâm-gú: Thomas Edison
Basa Banyumasan: Thomas Alva Edison
беларуская: Томас Эдысан
беларуская (тарашкевіца)‎: Томас Эдысан
Bislama: Thomas Edison
български: Томас Едисън
bosanski: Thomas Edison
brezhoneg: Thomas Edison
Cebuano: Thomas Edison
Chavacano de Zamboanga: Thomas Edison
Cymraeg: Thomas Edison
Ελληνικά: Τόμας Έντισον
English: Thomas Edison
Fiji Hindi: Thomas Edison
français: Thomas Edison
Gaeilge: Thomas Edison
贛語: 愛迪生
Gĩkũyũ: Thomas Edison
ગુજરાતી: થૉમસ ઍડિસન
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: Thomas Edison
客家語/Hak-kâ-ngî: Thomas Eddison
հայերեն: Թոմաս Էդիսոն
Ilokano: Thomas Edison
Bahasa Indonesia: Thomas Alva Edison
interlingua: Thomas Edison
italiano: Thomas Edison
Kapampangan: Thomas Edison
къарачай-малкъар: Эдисон, Томас Альфа
Kiswahili: Thomas Edison
Кыргызча: Томас Эдисон
لۊری شومالی: توٙماس ئدیسون
latviešu: Tomass Edisons
Lëtzebuergesch: Thomas Alva Edison
lietuvių: Thomas Edison
Limburgs: Thomas Edison
Livvinkarjala: Thomas Edison
lumbaart: Thomas Edison
Malagasy: Thomas Edison
مازِرونی: ادیسون
Bahasa Melayu: Thomas Edison
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Thomas Edison
Mirandés: Thomas Edison
မြန်မာဘာသာ: သောမတ် အက်ဒီဆင်
Nederlands: Thomas Edison
नेपाल भाषा: थोमस एडिसन
norsk nynorsk: Thomas Edison
occitan: Thomas Edison
oʻzbekcha/ўзбекча: Thomas Edison
ਪੰਜਾਬੀ: ਥਾਮਸ ਐਡੀਸਨ
Piemontèis: Thomas Edison
português: Thomas Edison
Qaraqalpaqsha: Thomas Edison
Ripoarisch: Thomas Alva Edison
русиньскый: Томас Едісон
саха тыла: Томас Эдисон
Gagana Samoa: Thomas Edison
संस्कृतम्: थामस् एडिसन्
Simple English: Thomas Edison
slovenčina: Thomas Alva Edison
slovenščina: Thomas Alva Edison
Soomaaliga: Tomas Edison
српски / srpski: Томас Алва Едисон
srpskohrvatski / српскохрватски: Thomas Alva Edison
Basa Sunda: Thomas Alfa Edison
svenska: Thomas Edison
Tagalog: Thomas Edison
Taqbaylit: Thomas Edison
татарча/tatarça: Томас Эдисон
Türkçe: Thomas Edison
Türkmençe: Tomas Edison
українська: Томас Алва Едісон
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: توماس ئېدىسون
vepsän kel’: Edison Tomas Alva
Tiếng Việt: Thomas Edison
Volapük: Thomas Edison
Winaray: Thomas Edison
吴语: 爱迪生
Yorùbá: Thomas Edison
粵語: 愛迪生
Zeêuws: Thomas Edison
žemaitėška: Tuoms Edėsuons
中文: 爱迪生
Bahasa Hulontalo: Thomas Alva Edison
Kabɩyɛ: Thomas Edison
Lingua Franca Nova: Thomas Alva Edison