Стереотип
English: Stereotype

Во современа употреба, стереотип е поедноставена ментална слика на еден индивидуалец или група на луѓе кои делат одредени карактеристични (или стереотипни) квалитети. Поимот се користи во негативна смисла и стереотипите се сметаат како непосакувани верувања што можат да бидат изменети низ образование и/или запознавање со предметот на стереотипот. Стереотипите се всушност кога погрешните сфаќања опстојуваат наспроти податоците и фактите. Стереотипите се штетни појави бидејќи со нив се оправдува непријателството.Other Languages
Afrikaans: Stereotipe
العربية: صورة نمطية
asturianu: Estereotipu
azərbaycanca: Steriotip
Bân-lâm-gú: Khek-pán ìn-siōng
беларуская: Стэрэатып
català: Estereotip
čeština: Stereotyp
Cymraeg: Stereoteip
Deutsch: Stereotyp
English: Stereotype
español: Estereotipo
Esperanto: Stereotipo
euskara: Estereotipo
français: Stéréotype
galego: Estereotipo
한국어: 고정관념
हिन्दी: रूढ़धारणा
hrvatski: Stereotip
Bahasa Indonesia: Stereotipe
íslenska: Staðalímynd
italiano: Stereotipo
עברית: סטריאוטיפ
ქართული: სტერეოტიპი
қазақша: Стереотип
Kiswahili: Kasumba
Кыргызча: Стереотип
Latina: Stereotypia
latviešu: Stereotips
lietuvių: Stereotipas
Bahasa Melayu: Stereotaip
Nederlands: Stereotype
norsk: Stereotypi
occitan: Estereotipe
پښتو: نگوس
polski: Stereotyp
português: Estereótipo
română: Stereotip
русский: Стереотип
Scots: Stereoteep
shqip: Stereotip
Simple English: Stereotype
slovenčina: Stereotyp
slovenščina: Stereotip
српски / srpski: Стереотип
srpskohrvatski / српскохрватски: Stereotip
svenska: Stereotyp
Türkçe: Stereotip
中文: 刻板印象