Старофранцуски јазик
English: Old French

Старофранцуски
Застапен восеверна Франција, делови од Белгија и Швајцарија
Изумренразвиен во средновековен француски во 14 век
Јазично семејство
индоевропско
Јазични кодови
ISO 639-2fro
ISO 639-3

Старофранцуски јазик бил романски јазик зборуван во териториите на северна Франција и делови на денешна Белгија и Швајцарија во периодот околу 1000 до 1300 година. Тогаш бил познат како Langues d'oïl или Оил јазик за да се разликува од окситанскиот јазик, локално наречен и „провансалски“ што се зборувал во јужна Франција.

  • Надворешни врски
Other Languages
asturianu: Francés antiguu
Bân-lâm-gú: Kó͘ Hoat-gí
dansk: Oldfransk
English: Old French
français: Ancien français
Frysk: Aldfrânsk
Bahasa Indonesia: Bahasa Prancis Kuno
íslenska: Fornfranska
Limburgs: Aajdfrans
Nederlands: Oudfrans
Nouormand: Vuû fraunceis
Plattdüütsch: Ooltfranzöösch
português: Francês antigo
română: Franceza veche
Simple English: Old French
srpskohrvatski / српскохрватски: Starofrancuski jezik
svenska: Fornfranska
Türkçe: Eski Fransızca
中文: 古法語