Советски Сојуз
English: Soviet Union

Сојуз на Советските Социјалистички Републики
Официјални имиња
Союз Советских Социалистических Республик
Федерација

 

 

 

1922 – 1991
ЗнамеГрб на СССР
Гесло
Пролетарии всех стран, соединяйтесь!
Proletarii vsekh stran, soyedinyaytes'!)
македонски: Пролетери од сите страни, обединетете се !
Химна
Интернационала
(1922–1944)

Химна на Советскиот Сојуз
(1944–1991)
The Soviet Union after World War II
Главен градМосква
ЈазициРуски, многи други
Вероисповеднема
УредувањеФедерација социјализам република, еднопартиски систем комунизам
Генерален секретар
 - 1922–1953 (прв)Јосиф Сталин
 - 1985–1991 (последен)Михаил Горбачов
Премиер
 - 1923–1924 (прв)Владимир Ленин
 - 1991 (последен)Иван Силаев
Историја
 - Основана30 декември 1922
 - Замрела26 декември 1991
Површина
 - 199122402200 км²
Население
 - 1991293047571 
     Густина13.1 жит/км²
ВалутаСоветска рубља (руб) (SUR)
ВИД.su2
Повик. бр.+7
Минати
Следни
Руска СФСР
Закавкаска СФСР
Украинска ССР
Белоруска ССР
Русија
Грузија
Украина
Молдавија
Белорусија
Ерменија
Азербејџан
Казахстан
Узбекистан
Туркменистан
Киргистан
Таџикистан
Естонија3
Латвија 3
Литванија 3
1На 21 декември 1991 година, единаесет земји од Советскиот Сојуз во Алма-Ата (12 - Грузија - како набљудувач) изјавиле дека формираат Заедница на независни држави. Сојузот на Советските Социјалистички Републики со ова престанува да постои

2од 19 септември 1990, па наваму.
3Владите на Естонија, Латвија и Литванија изјавиле дека никогаш тие не биле културно поврзани со советските републики.

Владата на САД и голем број други земји не признае инвазија на Естонија, Латвија и Литванија во СССР како правен инклузија.Listen

Советски Сојуз
State Emblem of the Soviet Union.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Советскиот СојузАтлас

Советски Сојуз, полн назив: Сојуз на Советските Социјалистички Републики или СССР (руски: Союз Советских Социалистических Республик, СССР) — поранешна уставна социјалистичка држава која се наоѓала на територијата на Евроазија и опстојувала во периодот од 1922 до 1991 година. Советскиот Сојуз претставувал државна заедница од 15 автономни републики, а Руската СФСР била главна и доминантна. [1] Руската Советска република често пати во Западна Европа била нарекувана само како Русија или Советска Русија.

Идејата за создавањето на земјата се појавила уште во времето на Првата светска војна, кога Руската Империја се распаднала како резултат на Октомвриската револуција.[2] По хаотичниот период, кој е познат како Руска граѓанска војна, Владимир Илич Ленин, болшевик, успеал да ја доби власта над поголемиот дел од Руската Империја. По неговата смрт, моќта на земјата отишла кај Јосиф Сталин[3] кој преку своите методи и реформи ја спровел индустријализацијата на земјата.[3] Во текот на своето постоење, земјата често пати водела агресивна и експанзионистичка надворешната политика чија политика водела до чести војни.[4] По војните со Полска, Финска и балтичките земји помеѓу 1939-1940, Советскиот Сојуз во 1940 година бил нападнат од страна на Нацистичка Германија, иако двете земји претходно биле договорени околу поделбата на Полска.[5][6] По четири години војна, Советскиот Сојуз се јавил како една од најголемите светски сили во светот, стопирајќи го напредокот на Германија и принудувајќи ја на капитулација. По крајот на војната, во делови од Источна Европа биле воведени комунистички режими под притисок на СССР.[7] Освен тоа, по крајот на Втората светска војна, започнал периодот кој во историјата е познат како период на Студена војна, односно војна на политичка превласт во светот помеѓу СССР и комунистичките земји од една страна и САД и западот од друга страна.[8][9] Во текот на 1980 година станало јасно дека СССР ја изгубила војната со САД, и кога во 1985 година на чело на земјата дошол Михаил Горбачов[10], уште еднаш било потврдено дека во земјата се потребни реформи.[11]

Земјата во текот на своето постоење била прогласена како тоталитарна држава [белешка 1], која спровела одредени злосторства или масакри врз своите граѓани и врз окупираните земји.[12][13] Според некои извори, милиони жители биле испратени во концентрациони логори или биле убиени.[14][15][16][17][18]Според некои историчари, земјата спровела и геноцид и етничко чистење во различни земји во Европа, особено за време и по Втората светска војна.[19][20][21]Проценките за бројот на жртвите за време на раководството на Сталин се проценува на околу 20 милиони луѓе.[22][23][24][25]

Во советскиот општествен систем, доминантна и единствена легална партија била Комунистичката партија, партија која се засновала на принципите на Марксизмот и Ленинизмот.[26][27] Секретарот на партијата бил најмоќниот човек во земјата, кој имал големо влијание врз парламентот и владата.

Other Languages
Acèh: Uni Soviet
Afrikaans: Sowjetunie
Alemannisch: Sowjetunion
অসমীয়া: ছ'ভিয়েট সংঘ
авар: СССР
تۆرکجه: شوروی
Bân-lâm-gú: So͘-liân
беларуская (тарашкевіца)‎: Саюз Савецкіх Сацыялістычных Рэспублік
Boarisch: Sowjetunion
bosanski: Sovjetski Savez
Cebuano: Unyong Sobyet
čeština: Sovětský svaz
davvisámegiella: Sovjetlihttu
Deutsch: Sowjetunion
dolnoserbski: Sowjetski zwězk
English: Soviet Union
Esperanto: Sovetunio
estremeñu: Unión Soviética
føroyskt: Sovjetsamveldið
Frysk: Sovjet-Uny
贛語: 蘇聯
گیلکی: شؤروي
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌲𐌲𐌲𐌸
客家語/Hak-kâ-ngî: Sû-lièn
한국어: 소련
हिन्दी: सोवियत संघ
hornjoserbsce: Sowjetski zwjazk
hrvatski: Sovjetski Savez
Bahasa Indonesia: Uni Soviet
interlingua: Union Sovietic
Interlingue: Soviet-Union
íslenska: Sovétríkin
कॉशुर / کٲشُر: صؤوِت اِتِفاق
kernowek: URSS
Lëtzebuergesch: Sowjetunioun
lietuvių: Tarybų Sąjunga
Limburgs: Sovjet-Unie
la .lojban.: sofygu'e
magyar: Szovjetunió
مازِرونی: شوروی
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Sŭ-lièng
Nederlands: Sovjet-Unie
Nedersaksies: Sovjetuny
Napulitano: Aunione Sovieteca
Nordfriisk: Sowjetunioon
Norfuk / Pitkern: UoSSR
norsk nynorsk: Sovjetunionen
پنجابی: سویت یونین
Papiamentu: Union Sovietiko
ភាសាខ្មែរ: សហភាពសូវៀត
Picard: URSS
Plattdüütsch: Sowjetunion
português: União Soviética
rumantsch: Uniun sovietica
Seeltersk: Sowjetunion
Simple English: Soviet Union
slovenčina: Sovietsky zväz
slovenščina: Sovjetska zveza
Soomaaliga: Midowga Sofiyet
srpskohrvatski / српскохрватски: Sovjetski Savez
svenska: Sovjetunionen
Tagalog: Unyong Sobyet
тыва дыл: ССРЭ
Vahcuengh: Suhlienz
Tiếng Việt: Liên Xô
walon: URSS
文言: 蘇聯
West-Vlams: Sovjet-Unie
吴语: 苏联
粵語: 蘇聯
žemaitėška: Tarību Sājonga
中文: 苏联