Романски јазици

Романски јазици
Географска
распространетост:
првично Јужна Европа и Северна Африка, а денес и повеќето од Америка.
Класификација:индоевропски
Прајазик:народен латински јазик
Гранки:
17-259
Romance Languages-World-Map.png
Држави каде романски јазик е официјален (темнопортокалово) и каде е национален (светлопортокалово).

Романските јазици, поретко именувани како латински, сочинуваат подгрупа на италските јазици од семејството на индоевропски јазици. Овие јазици настанале од народниот (вулгарен) латински јазик.

Романските јазици се развиле од латинскиот во периодот од шестиот до деветиот век. Денес има над 800 милиони говорници на романските јазици, воглавно во Европа и Америка, но и во останатиот дел од светот каде се зборуваат јазиците.[1] Бидејќи е многу тешко да се одреди што е романски јазик а што романски дијалект, не е можно да се каже точниот број на романски јазици. Сепак, ако се земат во предвид стандардните јазици, тие се 25 на број. Сепак и овој број не ги опфаќа сите стандарди бидејќи има романски јазици кои се изумрени. Така, порталот за јазици Ethnologue, дава дека има 47 романски јазици.

Според податоците за 2007 година, најголем романски јазик е шпанскиот со 385 милиони говорници, а потоа следат португалскиот со 210 милиони, францускиот со 75 милиони, италијанскиот со 60 милиони и романскиот со 23 милиони.[2] Голем број од овие јазици имаат говорници на кои јазикот не им е мајчин, особено за францускиот јазик бидејќи тој е официјален и национален во голем број африкански држави.

Other Languages
Afrikaans: Romaanse tale
Alemannisch: Romanische Sprachen
العربية: لغات رومنسية
aragonés: Luengas romances
azərbaycanca: Roman dilləri
Bân-lâm-gú: Roman giân-gí
беларуская: Раманскія мовы
беларуская (тарашкевіца)‎: Раманскія мовы
Bikol Central: Mga Latin
български: Романски езици
bosanski: Romanski jezici
brezhoneg: Yezhoù romanek
davvisámegiella: Románalaš gielat
dolnoserbski: Romaniske rěcy
emiliàn e rumagnòl: Languv latén
estremeñu: Luengas romancis
français: Langues romanes
客家語/Hak-kâ-ngî: Roman Ngî-chhu̍k
한국어: 로망스어군
hornjoserbsce: Romaniske rěče
hrvatski: Romanski jezici
Bahasa Indonesia: Rumpun bahasa Roman
interlingua: Linguas romanic
italiano: Lingue romanze
kernowek: Romanek
Kiswahili: Lugha za Kirumi
Kreyòl ayisyen: Lang womàn
Кыргызча: Роман тилдери
latviešu: Romāņu valodas
Lëtzebuergesch: Romanesch Sproochen
lietuvių: Romanų kalbos
Limburgs: Roemaanse tale
Lingua Franca Nova: Linguas romanica
lumbaart: Lenguv Rumanz
Malagasy: Fiteny rômana
Bahasa Melayu: Bahasa-bahasa Romawi
Nāhuatl: Romatlahtolli
Nederlands: Romaanse talen
Napulitano: Lengue neolatine
Nordfriisk: Romaans spriaken
norsk nynorsk: Romanske språk
Nouormand: Laungue romanne
oʻzbekcha/ўзбекча: Roman tillari
Papiamentu: Lenganan romaniko
Piemontèis: Lenghe romanze
română: Limbi romanice
romani čhib: Romanikane chhiba
rumantsch: Linguas romanas
Runa Simi: Romanu rimaykuna
Seeltersk: Romanisk
sicilianu: Lingui rumanzi
Simple English: Romance languages
slovenčina: Románske jazyky
slovenščina: Romanski jeziki
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Романьсци ѩꙁꙑци
српски / srpski: Романски језици
srpskohrvatski / српскохрватски: Romanski jezici
татарча/tatarça: Роман телләре
Türkçe: Romen dilleri
українська: Романські мови
Tiếng Việt: Nhóm ngôn ngữ Rôman
Volapük: Püks romenik
West-Vlams: Romaansche toaln
粵語: 羅曼語族
中文: 罗曼语族