Поату-Шаранта

Поату-Шаранта
Знаме на Поату-Шаранта
Знаме
Rimex-France location Poitou-Charentes.svg
Земја Франција
ПрефектураПоатје
Департмани
Управа
 • ПретседателСеголен Ројал (PS-Социјалистичка партија)
Површина
 • Вкупна25.809 км2 (9,965 ми2)
Население (2007-01-01)
 • Вкупно1.722.000
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
poitou-charentes.fr

Поату-Шаранта (француски изговор: [pwatu ʃaʁɑ̃t]  ( слушнете)) е сдминистративен регион во централнозападна Франција кој се состои од 4 департмани: Шаранта, Приморска Шаранта, Де Севр и Вјена. Регионот се наоѓа на територијата на Големиот француски југозапад со население од 1.752.708 жители во 2008[1], со средна густина од 68 жители на км². На север се граничи со регионите Центар-Долина на Лоара и Лоарски Крај, на исток со Лимузен а на југ со Аквитанија. На западната страна излегува на Атланскиот океан.Главен град на регионот е Поатје.

Other Languages
Afrikaans: Poitou-Charentes
العربية: بواتو شارنت
aragonés: Poitou-Charentes
azərbaycanca: Puatu-Şaranta
تۆرکجه: پواتو-شرانت
Bân-lâm-gú: Poitou-Charentes
беларуская: Пуату — Шаранта
беларуская (тарашкевіца)‎: Пуату-Шарант
български: Поату-Шарант
brezhoneg: Poitou-Charentes
čeština: Poitou-Charentes
davvisámegiella: Poitou-Charentes
Ελληνικά: Πουατού-Σαράντ
Esperanto: Puatuo-Ĉarentoj
français: Poitou-Charentes
Gàidhlig: Poitou-Charentes
客家語/Hak-kâ-ngî: Poitou-Charentes
Bahasa Indonesia: Poitou-Charentes
Kapampangan: Poitou-Charentes
Kiswahili: Poitou-Charentes
لۊری شومالی: پواتۊشارنت
latviešu: Puatū-Šaranta
Lëtzebuergesch: Poitou-Charentes
lietuvių: Puatu-Šarantos
მარგალური: პუატუ-შარანტი
Bahasa Melayu: Poitou-Charentes
Nederlands: Poitou-Charentes
norsk nynorsk: Poitou-Charentes
Nouormand: Poitou-Charentes
پنجابی: پواتو شارنت
Piemontèis: Poitou-Charentes
português: Poitou-Charentes
Runa Simi: Poitou-Charentes
sicilianu: Poitou-Charentes
Simple English: Poitou-Charentes
slovenčina: Poitou-Charentes
slovenščina: Poitou-Charentes
српски / srpski: Поату-Шарант
srpskohrvatski / српскохрватски: Poitou-Charentes
Taqbaylit: Poitou-Charentes
українська: Пуату-Шарант
Tiếng Việt: Poitou-Charentes