Октант (соѕвездие)
English: Octans

Октант
лат. Octans
Octans constellation map mk.svg
Список на ѕвезди во соѕвездието Октант
КратенкаOct
ГенитивноOctantis
СимболизамОктант
Ректасцензија22 ч.
Деклинација−90°
КвадрантSQ4
Површина291 (°)² (50-то)
Главни ѕвезди3
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
27
Ѕвезди со планети3
Ѕвезди посјајни од 3,00m0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)1
Најсјајна ѕвездаν Oct (3,73m)
Најблиска ѕвездаLHS 531
(28,11 сг, 8,62 пс)
Месјеови објектинема
Метеорски дождовинема
Соседни
соѕвездија
Тукан
Индијанец
Паун
Рајска птица
Камелеон
Маса
Мала Водна Змија
Видливо на ширина од +0° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец октомври.
циркумполарно.

Октант — е слабосјајно соѕвездие на јужното небо. Името нам латински јазик гласи Octans и означува една осмина од кругот, но именувано е според октантот, вид на навигационен инструмент. Соѕвездието било осмислено од страна на Никола Луј де Лакај во XVIII век.

Соѕвездието Октант набљудувано со голо око.

Октант е забележително соѕвездие бидејќи во истото е сместен јужниот небесен пол. За разлика од северниот пол тука нема светла поларна ѕвезда: Сигма Октант (σ Oct) е ѕвезда која може да се набљудува со голо око и е во непосредна близина на полот, но е со слаба сјајност со светлинска величина од 5,45 и поради тоа не нашла примена при одредување на насоката при навигација. Подобро соѕвездие за навигација било соѕвездието Јужен Крст, кое посочува кон полот.

Соѕвездието е циркумполарно на јужниот небесен пол, и затоа може да се забележи на небото на јужната полутопка во секое предвечерие во секој месец од годината. Ректасцензијата и месецот кога може најубаво да се види се одредува според трите најсјајни ѕвезди, кои се искачени највисоко на небото за време на на приквечеријата во месец ноември.

Other Languages
العربية: الثمن (كوكبة)
asturianu: Octans
azərbaycanca: Oktant (bürc)
Bân-lâm-gú: Pat-hun-gî-chō
беларуская: Актант (сузор’е)
беларуская (тарашкевіца)‎: Актант (сузор’е)
corsu: Octans
dansk: Oktanten
Ελληνικά: Οκτάς
English: Octans
español: Octans
français: Octant
galego: Octans
客家語/Hak-kâ-ngî: Nàm-khi̍t-chho
한국어: 팔분의자리
Bahasa Indonesia: Octans
Jawa: Octans
Lëtzebuergesch: Octans
lietuvių: Oktantas
Bahasa Melayu: Oktan (buruj)
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Nàng-gĭk-cô̤
norsk: Oktanten
norsk nynorsk: Oktanten
oʻzbekcha/ўзбекча: Oktant
português: Octans
Scots: Octans
Simple English: Octans
slovenčina: Oktant (súhvezdie)
slovenščina: Oktant (ozvezdje)
српски / srpski: Октант (сазвежђе)
srpskohrvatski / српскохрватски: Oktant (zviježđe)
suomi: Oktantti
svenska: Oktanten
українська: Октант (сузір'я)
اردو: ثمن
Tiếng Việt: Nam Cực (chòm sao)
Winaray: Octans
粵語: 南極座
中文: 南极座