Окаванго

Окаванго
Okavango
река
Знак за реката Окаванго во Боцвана.
Земји Ангола, Намибија, Боцвана
Утока
 - местоположба Мореми, Боцвана, Боцвана
Должина 1.700  км
Слив 530.000  км²
Истек
 - просечен 475 м3
 - максимален 1.000 м3
 - минимален 350 м3
Карта на басенот на реката Окаванго
Карта на басенот на реката Окаванго

Окаванго е река во Јужна Африка. Окаванго е четврта најдолга река во Јужна Африка. Реката е долга 1.600 километри и тече во југоисточен правец. Реката извира во Ангола, каде е позната како Кубанго. Јужно таа ја сочинува границата меѓу Ангола и Намибија, а потоа тече на територијата на Боцвана и ја сочинува познатата делта.

Реката не се влива во отворена водна површина, како што се мориња или океани. Наместо тоа, реката се празни во мочуриште во пустината Калахари и тоа место е познато како Делта на Окаванго.

Other Languages
Afrikaans: Okavangorivier
العربية: نهر أكفانجو
azərbaycanca: Okavanqo çayı
беларуская: Акаванга
беларуская (тарашкевіца)‎: Акаванга (рака)
български: Окаванго
bosanski: Okavango
brezhoneg: Okavango
català: Okavango
čeština: Okavango
Cymraeg: Afon Okavango
Deutsch: Okavango
eesti: Okavango
español: Okavango
Esperanto: Okavango
euskara: Okavango
français: Okavango
한국어: 오카방고 강
Հայերեն: Օկավանգո
hrvatski: Okavango
Bahasa Indonesia: Sungai Okavango
íslenska: Okavangofljót
italiano: Okavango
Kiswahili: Okavango
lietuvių: Okavangas
magyar: Okavango
Nederlands: Okavango
norsk: Okavango
occitan: Okavango
português: Rio Cubango
română: Okavango
саха тыла: Окаванго
slovenčina: Okavango
slovenščina: Okavango
српски / srpski: Окаванго
srpskohrvatski / српскохрватски: Okavango
svenska: Okavango
Türkçe: Okavango Nehri
українська: Окаванґо