Облак

Кумулус - вид на облак

Облак — видлива маса на кондензирани капки или замрзнати кристали во атмосферата над површината од Земјата или некое друго планетaрно тело. Гранката од метеорологијата која се занимава со проучување на облаците се нарекува нефологија.

На Земјата кондензираната материја всушност е водена пареа, која формира мали капки или кристали на мраз, најчесто со големина на дијаметарот од 0.01 mm. Групирани милијарди капки односно кристали формираат облак, кој е видлив објект во атмосферата.

Кумулонимбус
  • Стратус: Нискиот облак што создава безобличен сив слој и делумно или во целост го покрива небото се нарекува Стратус.Основата на облакот е пониска од 2000 м а ако е на нивото на почвата,стратусот е во облик на магла. маглата на ридовите има основа што е пониско од врвот на ридот што таа го покрива. Маглата исчезнува при испарувањето на нејзиниот најнизок слоја остатокот од маглата станува облак од видот стратус. Бидејќи нема вертикални движења на воздухот тој неможе да предизвика врнежи од дожд или снег,но може да заврне слаб дожд или снег во форма на ситни иглички Ако облакот е тенок тогаш околу месечината се гледа светол диск Стратусот најчесто се јавува ноќно време кога времето е убаво,особено над водена површина.Брзо се разнесува наутро при покачувањето на температурата на воздухот Од овој облик на облаци постојат и уште неколку пот-типови како циро-стратус алто-стратус.
  • Кумулонимбус: Тоа е облак кои се протега вертикално до големи височини,понекогаш и до тропопаузата или над неа.Се состои од облаци со капки во ниските слоеви и од ледени кристали во неговите високи слоеви Овие облаци предизвикуваат бури со грмотевици,град,обилен дожд а понекогаш и снег, на одредени места и торнада Кумулонимбусот се создава при конвективно струење во многу нестабилниот воздухКумулонимбусите ретко можат да се задржат подолго од еден час Најчесто сета влага која ја имаат во себе ја истураат на површината за многу кратко време во вид на пороен дожд Ако насоката и брзината на ветерот во неговата внатрешностсе изменат со височината,тогаш средишниот дел од облакот може да добие спирално движење кое доколку добие во интензитет може да предизвика торнадо
  • Кумулус: Кумулусите се видови на облаци кои се создаваат со конвективно струење на Основата најчесто му е пониска од 2000 м а неговата должина и ширина од 10 до 20 км Облакот има изглед на волна и многу е светол особено ако се гледа од поголема височина Сето тоа е резултат на големото количевство на одбиена светлина Овие облаци немаат хомогеност што здачи дека изгледаат расфрлани нив небото па така Сонцетосе прољира помеѓу нив Најчесто се појавуваат летно време но нее ретко и да се видат преку целата година Можат да бидат и во комбинација со други облаци но тогаш е многу тешко да се препознаат.
  • Алтокумулус: Тоа е облак кој се создава на средна висина т.е. од 2000 до 4000 м додека над поларните области неговата висина изнесува и 6000м Обликот му е многу променлив но често создава форми на ваљаци,распоредени во линии или бранови Облаците се иссенчени на рабовите и имаат различна боја за разлика од остатокот на облакот Алтокумулусот има бела или сива боја но најчесто е во комбинација од двете Сивата како што реков се наоѓа на рабниот дел. Овој вид на облаци се создава ноќно време кога рамнотежата на зрачењето е различна во однос на денот. Облакот сеуште прима топлина што ја испушта површината под него а тој ја испушта својата топлина во горните слоеви Воздухот се крева нагоре,водената пареа кондензира во капки кои се издигаат на врвот од облакот каде што се заледуваат во кристали а потоа повторно по пат на гравитација се спуштаат во неговиот средишен дел Кога сонцето ке изгрее овој облак се расформирува затоа што сонцето ке ги загрее неговите врвови и ке ја прекине циркулацијата
  • Цирокумулус: Цирокумулусот е висок облак што се состои од целосно замрзнати кристали Често на небото се гледа во форма на бранови Ваквата покриеност на небото наговестува дека на површината ке се појави зголемена циркулација на воздухот или ветерНеговиот изглед е брановит што укажува на силните воздушни движења во атмосферата
  • Цирус: Тоа се облаци кои како и сите други поттипови на цируси се изградени од ледени кристали Неговата форма ја одредуваат високите воздушни струења и количевството на замрзнати кристали Често низ народот се нарекува и мачкина опашка Настанува со издигање на стабилниот воздух во височина тоа најчесто се случува на линијата на фронтовите неговата висина може да достигне и над тропопаузата Карактеристични се за областите со умерена клима во текот на целата година.
Other Languages
Afrikaans: Wolk
Alemannisch: Wolke
አማርኛ: ደመና
Ænglisc: Wolcen
العربية: سحاب
aragonés: Boira
ܐܪܡܝܐ: ܥܢܢܐ
armãneashti: Nioru
asturianu: Nube
Avañe'ẽ: Arai
Aymar aru: Qinaya
azərbaycanca: Bulud
تۆرکجه: بولود
বাংলা: মেঘ
Bahasa Banjar: Rakun (météorologi)
Bân-lâm-gú: Hûn
башҡортса: Болот
беларуская: Воблакі
беларуская (тарашкевіца)‎: Хмара
भोजपुरी: बादर
български: Облак
Boarisch: Woikn
བོད་ཡིག: སྤྲིན།
bosanski: Oblak
brezhoneg: Koumoul
буряад: Үүлэн
català: Núvol
čeština: Oblak
corsu: Nivulu
Cymraeg: Cwmwl
Deitsch: Wolk
Deutsch: Wolke
डोटेली: बादल
eesti: Pilv
Ελληνικά: Νέφος
emiliàn e rumagnòl: Nóvvla
English: Cloud
эрзянь: Пельть
español: Nube
Esperanto: Nubo
estremeñu: Nuvi
euskara: Hodei
فارسی: ابر
français: Nuage
Frysk: Wolk
furlan: Nûl
Gaeilge: Scamall
Gaelg: Bodjal
Gàidhlig: Neul
galego: Nube
ગુજરાતી: વાદળ
客家語/Hak-kâ-ngî: Yùn
한국어: 구름
հայերեն: Ամպ
हिन्दी: बादल
hrvatski: Oblaci
Ido: Nubo
Ilokano: Ulep
Bahasa Indonesia: Awan
interlingua: Nube
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᓄᕗᔭᖅ
isiXhosa: Amafu
íslenska: Ský
italiano: Nuvola
עברית: ענן
Basa Jawa: Méga
Kabɩyɛ: Mɩndʋ
ಕನ್ನಡ: ಮೋಡ
къарачай-малкъар: Булут
ქართული: ღრუბელი
қазақша: Бұлттар
Kiswahili: Wingu
Kreyòl ayisyen: Nwaj
kurdî: Ewr
Кыргызча: Булут
Latina: Nubes
latviešu: Mākoņi
Lëtzebuergesch: Wollek
lietuvių: Debesis
Ligure: Nuvia
Limburgs: Wolk
lingála: Lipata
Lingua Franca Nova: Nube
la .lojban.: dilnu
lumbaart: Nivola
magyar: Felhő
मैथिली: बादल
Malagasy: Rahona
മലയാളം: മേഘം
मराठी: ढग
მარგალური: მუნაფა
Bahasa Melayu: Awan
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Hùng
монгол: Үүл
Nāhuatl: Mixtli
Nederlands: Wolk
नेपाली: बादल
नेपाल भाषा: सुपाँय्
日本語:
Napulitano: Nura
Nordfriisk: Swarken
norsk: Sky
norsk nynorsk: Sky
Nouormand: Nouage
occitan: Nívol
ଓଡ଼ିଆ: ମେଘ
oʻzbekcha/ўзбекча: Bulut
ਪੰਜਾਬੀ: ਬੱਦਲ
پنجابی: بدل
Papiamentu: Nubia
پښتو: ورېځ
Patois: Kloud
Picard: Neuèe
Plattdüütsch: Wulk
português: Nuvem
română: Nor
Runa Simi: Phuyu
русиньскый: Хмара
русский: Облака
саха тыла: Былыт
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱨᱤᱢᱤᱞ
Scots: Clood
Seeltersk: Wulke
Sesotho sa Leboa: Leru
shqip: Retë
sicilianu: Nùvula
Simple English: Cloud
سنڌي: ڪڪر
slovenčina: Oblak
slovenščina: Oblak
Soomaaliga: Caad
کوردی: ھەور
српски / srpski: Облак
srpskohrvatski / српскохрватски: Oblak
Basa Sunda: Méga
suomi: Pilvi
svenska: Moln
Tagalog: Ulap
தமிழ்: முகில்
татарча/tatarça: Болытлар
తెలుగు: మేఘం
ไทย: เมฆ
тоҷикӣ: Абр
ᏣᎳᎩ: ᎤᎶᎩᎳ
Tsetsêhestâhese: Vo'e
Türkçe: Bulut
тыва дыл: Булут
українська: Хмара
اردو: بادل
Vahcuengh: Fwj
vèneto: Nùvoła
vepsän kel’: Pil'ved
Tiếng Việt: Mây
Võro: Pilv
walon: Nûlêye
Winaray: Dampog
吴语:
ייִדיש: וואלקן
粵語:
Zazaki: Hewr
žemaitėška: Debesis
中文: