Обединети нации

                    
Обединети нации
Знаме Грб
Карта на земјите членки на ООН и нивните зависности признаени од ООН.
Карта на земјите членки на ООН
и нивните зависности признаени од ООН.
СедиштеМеѓународна територија во Менхетн, Њујорк
Службени јазици англиски, арапски, кинески, руски, француски и шпански
Членство 193 земји членки
Лидери
 •  Генерален секретар Антонио Гутерес
Основана
 •  Повелба на Обединетите Нации 26 јуни 1945 
Страница
http://www.un.org/

Организација на обединетите нации (ООН) или само Обединети нации — меѓународна организација основана на 20 јуни 1945 во Сан Франциско. Сепак како ден на нејзиното основање се слави 24 октомври. Обединетите нации произлегуваат од претходната организација Друштво на народите основана во 1919 год. Седиштето на ООН се наоѓа во Њујорк, САД. Во неа моментално членуваат 192 држави.

Со исклучок на Ватикан (која е единствена држава постојан набљудувач), сите меѓународно признати и независни држави се членки. Други политички ентитети, имено Република Кина (Тајван), Демократската Република на Арапска Сахара, (Западна Сахара) и Палестина, имаат де факто независност и/или одредено меѓународно дипломатско признание од одредени држави, но не се членки на ООН.

Членството на Обединети нации е отворено за сите мирољубиви држави кои ги прифаќаат обврските на Повелбата на Обединетите нации и според оценката на организацијата, се способни и имаат желба да ги исполнат тие обврски. Генералното Собрание го одредува приемот по препорака на Советот за Безбедност.

Името „Обединети нации“ го дал Френклин Рузвелт за време на Втората светска војна како групна референца за сојузничките сили. Првата формална употреба се наоѓа во Декларацијата на Обединетите нации од 1942 година која ги обврзала сојузниците кон принципите на Атлантскиот пакт и ги обврза да не бараат посебни мировни преговори со Силите на Оската. Името било пренесено на новата организација која била воспоставена од победниците на војната во рамки на одредбите на Атланскиот пакт и други договори.

Other Languages
Afrikaans: Verenigde Nasies
Alemannisch: Vereinte Nationen
armãneashti: Natsiile Unite
অসমীয়া: ৰাষ্ট্ৰসংঘ
Avañe'ẽ: Tetãnguéra Joaju
বাংলা: জাতিসংঘ
Bân-lâm-gú: Liân-ha̍p-kok
беларуская (тарашкевіца)‎: Арганізацыя Аб’яднаных Нацыяў
Bikol Central: Nagkakasararong Nasyon
Boarisch: UNO
davvisámegiella: Ovttastuvvan našuvnnat
dolnoserbski: Zjadnośone narody
estremeñu: Nacionis Unías
Fiji Hindi: United Nations
贛語: 聯合國
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: संयुक्त राश्ट्रसंघटना
客家語/Hak-kâ-ngî: Lièn-ha̍p-koet
한국어: 유엔
hornjoserbsce: Zjednoćene narody
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: জাতিসংঘ
Bahasa Indonesia: Perserikatan Bangsa-Bangsa
Kabɩyɛ: ONU ŋgbɛyɛ
kalaallisut: FN
kernowek: Kenedhlow Unys
Kiswahili: Umoja wa Mataifa
Kreyòl ayisyen: ONI
Lëtzebuergesch: Vereent Natiounen
Lingua Franca Nova: Nasiones Unida
la .lojban.: gunma natmi
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Lièng-hăk-guók
မြန်မာဘာသာ: ကုလသမဂ္ဂ
Nederlands: Verenigde Naties
日本語: 国際連合
Nordfriisk: Feriand Natjuunen
norsk nynorsk: Dei sameinte nasjonane
ߒߞߏ: ߡ.ߟ.ߛ
oʻzbekcha/ўзбекча: Birlashgan millatlar tashkiloti
پنجابی: اقوام متحدہ
Papiamentu: Nashonan Uni
Plattdüütsch: Vereente Natschonen
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱡᱟᱹᱛᱤ ᱜᱟᱫᱮᱞ
Gagana Samoa: Malo Aufaatasi
sardu: ONU
Seeltersk: Fereende Natione
sicilianu: Nazzioni Uniti
Simple English: United Nations
Soomaaliga: Qaramada Midoobay
srpskohrvatski / српскохрватски: Ujedinjene nacije
Vahcuengh: Lenzhozgoz
vèneto: ONU
Tiếng Việt: Liên Hiệp Quốc
文言: 聯合國
吴语: 联合国
粵語: 聯合國
中文: 联合国