Монте Карло (патека)

Патека „Монте Карло“
Monte Carlo Formula 1 track map.svg Grand Prix Circuit
МестоположбаМонте Карло, Монако
Временска зонаUTC+01:00
Координати
Капацитет37,000
Оддел на ФИА1
Главни настаниФормула 1
Голема награда на Монако
Формула 2
Голема награда на Монако
Формула Е
Монако еПри (непарни години)
Патека Монте Карло (2015–)
Должина3.337 km (2.074 mi)
Кругови19
Најбрз круг1:14.820 (Мексико Серхио Перез, Форс Индија-Mercedes, 2017)
5-та варијанта (2003–2014)
Должина3.340 km (2.075 mi)
Кругови19
Најбрз круг1:14.439 (Германија Михаел Шумахер, Ферари, 2004)
4-та варијанта (1997–2002)
Должина3.370 km (2.094 mi)
Кругови25
Најбрз круг1:18.023 (Бразил Рубенс Барикело, Ферари, 2002)
3-та варијанта (1986–1996)
Должина3.328 km (2.068 mi)
Кругови25
Најбрз круг1:21.076 (Германија Михаел Шумахер, Бенетон -Форд, 1994)
2-ра варијанта (1976–1985)
Должина3.312 km (2.058 mi)
Кругови23
Најбрз круг1:22.637 (Италија Михаел Алборето, Ферари, 1985)
1-ва варијанта (1973–1975)
Должина3.278 km (2.037 mi)
Кругови20
Најбрз круг1:27.9 (Шведска Руни Петерсон, Лотус -Форд, 1974)
Оригинална патека (1929–1972)
Должина3.145 km (1.954 mi)
Кругови14
Најбрз круг1:22.2 (Обединето Кралство Џеки Стјуарт, Тирел-Форд, 1971)
Формула Е (2015–)
Најбрз круг53.822 сек. (Обединето Кралство Сем Бирд, Virgin, 2017)

Патеката Монте Карло — улична патека која се наоѓа на градските улици во Монте Карло и Ла Кондамин околу пристаништето на Кнежевство Монако. Најчесто се нарекува „Монте Карло“, но понекогаш е позната и како „Монако“.

Патеката се користи секоја година за еден викенд во месец мај кога се одржува Големата награда на Монако, дел од календарот на ФИА за Светското првенство во Формула 1, како и Формула 2 и Формула 3000.

Other Languages