Милан Кундера

Милан Кундера
Milan Kundera redux.jpg
Милан Кундера во 1980 г.
ЗанимањеПисател[1]
НационалностФранција Французин, Чешка Чех

Милан Кундера (чешки: Milan Kundera; р. 1 април 1929, во Брно, Чехословачка) — француско-чешки писател кој живее во егзил во Франција од 1975 година, каде што стана натурализиран државјанин во 1981 година. Тој е најмногу познат како автор на романите „Неподносливата леснотија на постоењето“, „Книга за смеата и заборавот“, и „Шега“.

Кундера пишува на чешки и француски јазик. Тој ги ревидира француските преводи на сите негови книги и затоа тие не се сметаат како преводи туку како оригинални дела. Како резултат на цензурата на комунистичката влада во Чехословачка, неговите книги биле забранети во неговата родна земја, а тоа траело до падот на оваа влада за време на Кадифената револуција во 1989 година.

Other Languages
aragonés: Milan Kundera
azərbaycanca: Milan Kundera
беларуская: Мілан Кундзера
беларуская (тарашкевіца)‎: Мілан Кундэра
български: Милан Кундера
bosanski: Milan Kundera
català: Milan Kundera
čeština: Milan Kundera
Deutsch: Milan Kundera
Ελληνικά: Μίλαν Κούντερα
English: Milan Kundera
español: Milan Kundera
Esperanto: Milan Kundera
euskara: Milan Kundera
français: Milan Kundera
Gaeilge: Milan Kundera
한국어: 밀란 쿤데라
hrvatski: Milan Kundera
Bahasa Indonesia: Milan Kundera
íslenska: Milan Kundera
italiano: Milan Kundera
Кыргызча: Милан Кундера
latviešu: Milans Kundera
lietuvių: Milan Kundera
Limburgs: Milan Kundera
مازِرونی: میلان کوندرا
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Milan Kundera
Nederlands: Milan Kundera
occitan: Milan Kundera
português: Milan Kundera
română: Milan Kundera
Simple English: Milan Kundera
slovenčina: Milan Kundera
slovenščina: Milan Kundera
српски / srpski: Милан Кундера
srpskohrvatski / српскохрватски: Milan Kundera
svenska: Milan Kundera
Tagalog: Milan Kundera
Türkçe: Milan Kundera
українська: Мілан Кундера
Tiếng Việt: Milan Kundera
Volapük: Milan Kundera