Малајско-полинезиски јазици

Малајско-полинезиски јазици
Географска
распространетост:
Југоисточна Азија и Тихи Океан
Класификација:австронезиски
  • малајско-полинезиски јазици
Гранки:
сулуско-филипински
филипински
самаско-баџавски
ISO 639-5:poz
Malayo-Polynesian mk.svg

Малајско-полинезиски јазици или малајополинезиски јазици[1] — подгрупа на австронезиските јазици кои ги зборуваат околу 385,5 милиони луѓе. Овие јазици се распространети низ Југоисточна Азија и Тихиот Океан, но и неколку заедници во континентална Азија и целиот африкански остров Мадагаскар.

Карактеристика за малајско-полинезиските јазици е редупликацијата, односно удвојувањето на сите делови од зборот (како на пример wiki-wiki) за да се изрази множина. Покрај тоа, сите јазици споделуваат слични фонетски карактеристики и имаат мал број на гласови кои се повторуваат почесто. Додатно на тоа, овие јазици имаат мал број самогласки и согласки групи.

Other Languages
客家語/Hak-kâ-ngî: Mâ-lòi Polynesia Ngî-chhu̍k
oʻzbekcha/ўзбекча: Malayya-polinez tillari
srpskohrvatski / српскохрватски: Malajsko-polinezijski jezici