Курфирст

Илустрација на средба на курфирстите каде што вршат избор императорот Хенри VII. Потеклото на курфирстите може да се идентификува според грбот што се наоѓа над секој од нив (од лево на десно): Архиепископите на Келн, Мајнц и Трир, Крупфалц (Палатин на Рајна), Војводство Саксонија, Грофот на Бранденбург и кралот на Бохемија

Курфирст на Светото Римско Царство (германски: Kurfürst (За снимкава listen ), латински: Princeps Elector) — член на изборен колегиум на Светото Римско Царство.

Од XII век па натаму, курфирстите ја имале привилегијата да го изберат кралот на Римјаните, кој подоцна бил крунисан од страна на папата како император на Светото Римско Царство. Карло V бил последниот крунисан император (избран 1519, крунисан 1530). Неговите наследници биле избирани за императори директно од страна на избирачкиот колегиум и секој избран император ја носел титулата „избран Император на Римјаните“ (германски: erwählter Römischer Kaiser; латински: electus Romanorum imperator). Во пракса, сите освен еден император по 1440 биле од австриската династија Хабсбурговци, па затоа историчарите сметаат дека поради тоа курфирстите само го ратификувале наследството во хабсбуршката династија.

Достоинството на курфирстот носело голем престиж и се сметало дека е второ по она на кралот или императорот.[1] Курфирстите имале ексклузивни привилегии кои што ги немале останатите кнезови во империјата. Паралелно со титулата курфирст, тие исто така ја држеле и титулата кнез. Престолонаследникот на секуларните курфирсти бил познат како изборен кнез (германски: Kurprinz).

Other Languages
Afrikaans: Keurvors
Alemannisch: Kurfürst
العربية: أمير ناخب
беларуская: Курфюрст
български: Курфюрст
brezhoneg: Priñs-dilenner
čeština: Kurfiřt
dansk: Kurfyrste
Deutsch: Kurfürst
eesti: Kuurvürst
Esperanto: Princo-elektisto
français: Prince-électeur
한국어: 선제후
հայերեն: Կուրֆյուրստ
hrvatski: Izborni knezovi
Bahasa Indonesia: Raja-pemilih
interlingua: Principe-elector
íslenska: Kjörfursti
עברית: נסיך בוחר
latviešu: Kūrfirsts
Lëtzebuergesch: Kurfürst
lietuvių: Kurfiurstas
Nederlands: Keurvorst
日本語: 選帝侯
norsk: Kurfyrste
norsk nynorsk: Kurfyrste
Pälzisch: Kurfürst
português: Príncipe-eleitor
română: Prinț elector
русский: Курфюрст
Seeltersk: Kurfürst
Simple English: Prince-elector
slovenčina: Kurfirst
slovenščina: Volilni knez
српски / srpski: Кнежеви-изборници
srpskohrvatski / српскохрватски: Izborni knez
svenska: Kurfurste
татарча/tatarça: Курфүрст
Türkçe: Elektörlük
удмурт: Курфюрст
українська: Курфюрст
Tiếng Việt: Kurfürst
West-Vlams: Keurvorst
吴语: 选帝侯
中文: 选帝侯