Кралско друштво
English: Royal Society

Кралско друштво
Royal Society
Arms of the Royal Society.svg
ГеслоNullius in verba
Основана1660
СедиштеЛондон, Велика Британија
Координати51°30′21.53″N 0°07′56.86″W / 51°30′21.53″N 0°07′56.86″W / 51.5059806; -0.1324611
Членство
  • ~ 1600 членови
  • ~ 140 странски членови
  • 6 кралски членови
Претседателroyalsociety.org
Зградата „Карлтон Хаус Терас“ во која е сместено Кралското друштво
Жезолот на друштвото

Кралско друштво (англиски: Royal Society), полн назив: „Претседателот, Советот и Членовите на лондонското Кралско друштво за развој на знаењето за природата“ (The President, Council, and Fellows of the Royal Society of London for Improving Natural Knowledge)[1] — национална академија на науките на Велика Британија и најстара постоечка оргнизација од овој вид во светот. Основано е во 1660 г. со повелба на кралот Чарлс II.[2] Покрај улогата а академија, друштвото претставува советодавно тело на владата и обезбедува средства за научни истражувања за поединци, организации и претпријатија.

Со друштвото управува совет на чие чело стои преседателот согласно низа статути и трајни налози. Советниците и претседателот се бираат од членовите, како и самите членови. Членството моментално брои 1.450 луѓе, при што секоја година се назначуваат до 52 членови. Сите имаат право да ја користат кратенката „FRS“ (Fellow of the Royal Society, „Член на Кралското друштво“) по своето име и презиме. Покрај ова, постојат и кралски членови, почесни членови и странски членови. Странските членови имаат право на кратенката „ForMemRS“ (Foreign Member of the Royal Society, „Странски член на Кралското друштво“).

Почнувајќи од 1967 г. друштвото е сместено на бр. 6–9 од зданието „Карлтон Хаус Терас“ во Вестминстер, централен Лондон.

Other Languages
Afrikaans: Royal Society
Alemannisch: Royal Society
asturianu: Royal Society
беларуская (тарашкевіца)‎: Лёнданскае каралеўскае таварыства
brezhoneg: Royal Society
català: Royal Society
Deutsch: Royal Society
English: Royal Society
español: Royal Society
euskara: Royal Society
français: Royal Society
Gaeilge: Cumann Ríoga
한국어: 왕립학회
Bahasa Indonesia: Royal Society
italiano: Royal Society
Lëtzebuergesch: Royal Society
Bahasa Melayu: Royal Society
Nederlands: Royal Society
日本語: 王立協会
norsk nynorsk: Royal Society
occitan: Royal Society
oʻzbekcha/ўзбекча: London qirollik jamiyati
português: Royal Society
română: Royal Society
Simple English: The Royal Society
slovenščina: Kraljeva družba
српски / srpski: Краљевско друштво
srpskohrvatski / српскохрватски: Kraljevsko društvo
svenska: Royal Society
தமிழ்: அரச கழகம்
Türkçe: Royal Society
中文: 皇家学会