Кинески јазик

 • Кинески
  汉语/漢語 „ханји“, 中文 „џунгвен“
  Застапен воконтинентална Кина, Хонгконг, Макао, Тајван, Малезија, Сингапур и други региони со кинеско население
  Подрачје(мнозинства): источна Азија
  (малцинства): југоисточна Азија и други региони со кинеско население
  Говорнициоколу 1,3 милијарди  
  Јазично семејство
  синотибетско
  • кинески
  Писмокинески знаци
  Статус
  Службен во Кина
   Хонгконг
   Макао
   Тајван
   Сингапур
   ООН
  признаен како малцински јазик во делови од:
   Малезија
   Тајланд
   Филипини
  Регулативен органВо НР Кина: Национален јазичен регулативен комитет[1]
  Во Тајван: Национален комитет за јазици
  Во Сингапур: Кампања Зборувајте мандарински[2]
  Јазични кодови
  iso 639-1zh
  iso 639-2chi (b)
  zho (t)
  yue — кантонски

  Кинескиот јазик (汉语/漢語, Ханји; 中文, Џунгвен) — јазик или за јазично семејство и првично се зборувал од ханските Кинези во Кина. Тој ја сочинува една од двете гранки на синотибетското јазично семејство.[3] Околу една шестина од светското население, или над милијарда луѓе, зборуваат некаков кинески како мајчин јазик. Дали кинеските варијанти можат да се наречат „јазици“ или „дијалекти“ е прилично спорна тема.[4] Како јазично семејство, кинескиот има околу 1.2 милијарди говорници; само мандаринскиот има околу 850 милиони говорници, бројно надминувајќи ги сите јазици на светот.

  Говорниот кинески се одликува со голема внатрешна разнообразност, иако сите кинески варијанти се тонски и аналитички. Постојат помеѓу шест и дванаесет регионални групи на кинески (зависно од начинот на класификација), од кои (во огромна мера) предоминантен е мандаринскиот (~ 850 милиони), а по него следи ву (~ 90 милиони), мински (~ 70 милиони) и кантонскиот (~ 70 милиони). Највеќето од нив се меѓусебно разбирливи, иако некои, како сјанг и југозападните мандарински дијалекти се разбирливи во извесна помала мера. Кинескиот се класификува како макројазик со тринаесет подјазици iso 639-3, иако прашањето дали овие се „јазици“ или „дијалекти“ е мошне спорно.

  Стандардизираната форма на говорниот кинески се нарекува стандарден мандарински „普通话 (путунгхуа); 国语 (гуоју)“, кој е базиран на пекиншкиот дијалект. Стандардниот мандарински е службен јазик на Народна Република Кина, Република Кина (Тајван), како и еден од четирите службени јазици на Сингапур. Кинескиот (дефакто стандарниот мандарински) е еден од петте службени јазици на ООН. Од другите варијанти, стандарниот кантонски е распространет и влијателен во кантонојазичната дијаспора, и е еден од службените јазици во Хонгконг (заедно со англискиот) и во Макао (заедно со португалскиот). Јужноминскиот јазик, дел од минската јазична група, се зборува нашироко во Фуџен и Тајван (каде се нарекува тајвански или „хокло“) како и југоисточна Азија (каде предоминира во Сингапур, Малезија и на Филипините и се нарекува Хокиен).

 • Говорен кинески
 • Пишан кинески
 • Историја и еволуција
 • Влијание врз други јазици
 • Фонологија
 • Граматика и морфологија
 • Зборовен фонд
 • Изучување во Македонија
 • Поврзано
 • Наводи
 • Литература
 • Надворешни врски

Кинески
汉语/漢語 „ханји“, 中文 „џунгвен“
Застапен воконтинентална Кина, Хонгконг, Макао, Тајван, Малезија, Сингапур и други региони со кинеско население
Подрачје(мнозинства): источна Азија
(малцинства): југоисточна Азија и други региони со кинеско население
Говорнициоколу 1,3 милијарди  
Јазично семејство
Писмокинески знаци
Статус
Службен во Кина
 Хонгконг
 Макао
 Тајван
 Сингапур
 ООН
признаен како малцински јазик во делови од:
 Малезија
 Тајланд
 Филипини
Регулативен органВо НР Кина: Национален јазичен регулативен комитет[1]
Во Тајван: Национален комитет за јазици
Во Сингапур: Кампања Зборувајте мандарински[2]
Јазични кодови
ISO 639-1zh
ISO 639-2chi (B)
zho (T)
yue — кантонски

Кинескиот јазик (汉语/漢語, Ханји; 中文, Џунгвен) — јазик или за јазично семејство и првично се зборувал од ханските Кинези во Кина. Тој ја сочинува една од двете гранки на синотибетското јазично семејство.[3] Околу една шестина од светското население, или над милијарда луѓе, зборуваат некаков кинески како мајчин јазик. Дали кинеските варијанти можат да се наречат „јазици“ или „дијалекти“ е прилично спорна тема.[4] Како јазично семејство, кинескиот има околу 1.2 милијарди говорници; само мандаринскиот има околу 850 милиони говорници, бројно надминувајќи ги сите јазици на светот.

Говорниот кинески се одликува со голема внатрешна разнообразност, иако сите кинески варијанти се тонски и аналитички. Постојат помеѓу шест и дванаесет регионални групи на кинески (зависно од начинот на класификација), од кои (во огромна мера) предоминантен е мандаринскиот (~ 850 милиони), а по него следи ву (~ 90 милиони), мински (~ 70 милиони) и кантонскиот (~ 70 милиони). Највеќето од нив се меѓусебно разбирливи, иако некои, како сјанг и југозападните мандарински дијалекти се разбирливи во извесна помала мера. Кинескиот се класификува како макројазик со тринаесет подјазици ISO 639-3, иако прашањето дали овие се „јазици“ или „дијалекти“ е мошне спорно.

Стандардизираната форма на говорниот кинески се нарекува стандарден мандарински „普通话 (путунгхуа); 国语 (гуоју)“, кој е базиран на пекиншкиот дијалект. Стандардниот мандарински е службен јазик на Народна Република Кина, Република Кина (Тајван), како и еден од четирите службени јазици на Сингапур. Кинескиот (дефакто стандарниот мандарински) е еден од петте службени јазици на ООН. Од другите варијанти, стандарниот кантонски е распространет и влијателен во кантонојазичната дијаспора, и е еден од службените јазици во Хонгконг (заедно со англискиот) и во Макао (заедно со португалскиот). Јужноминскиот јазик, дел од минската јазична група, се зборува нашироко во Фуџен и Тајван (каде се нарекува тајвански или „хокло“) како и југоисточна Азија (каде предоминира во Сингапур, Малезија и на Филипините и се нарекува Хокиен).

Other Languages
Acèh: Bahsa Cina
Адыгэбзэ: Хъутеибзэ
Afrikaans: Chinees
አማርኛ: ቻይንኛ
aragonés: Idioma chinés
Արեւմտահայերէն: Չինարէն
অসমীয়া: চীনা ভাষা
asturianu: Idioma chinu
Avañe'ẽ: Chinañe'ẽ
azərbaycanca: Çin dili
تۆرکجه: چین دیلی
বাংলা: চীনা ভাষা
Bân-lâm-gú: Hàn-gí
Basa Banyumasan: Basa Cina
башҡортса: Ҡытай теле
беларуская: Кітайская мова
беларуская (тарашкевіца)‎: Кітайская мова
भोजपुरी: चीनी भाषा
Bikol Central: Tataramon na Intsik
български: Китайски език
Boarisch: Kinäsisch
བོད་ཡིག: རྒྱ་སྐད།
bosanski: Kineski jezik
brezhoneg: Yezhoù sinaek
буряад: Хитад хэлэн
Чӑвашла: Китай чĕлхи
Cebuano: Inintsik
čeština: Čínština
Cymraeg: Tsieineeg
davvisámegiella: Kiinnágiella
ދިވެހިބަސް: ސީނީ
dolnoserbski: Chinšćina
eesti: Hiina keel
español: Idioma chino
Esperanto: Ĉina lingvaro
estremeñu: Luenga china
euskara: Txinera
Fiji Hindi: Chinese bhasa
føroyskt: Kinesiskt mál
Frysk: Sineesk
Gaeilge: An tSínis
Gàidhlig: Sìonais
贛語: 漢語
ગુજરાતી: ચાઇનીઝ ભાષા
客家語/Hak-kâ-ngî: Hon-ngî
хальмг: Китдин келн
한국어: 중국어
Hausa: Sinanci
հայերեն: Չինարեն
हिन्दी: चीनी भाषा
hornjoserbsce: Chinšćina
hrvatski: Kineski jezik
Bahasa Indonesia: Bahasa Tionghoa
isiZulu: IsiShayina
íslenska: Kínverska
italiano: Lingua cinese
Jawa: Basa Cina
ಕನ್ನಡ: ಚೀನಿ ಭಾಷೆ
ქართული: ჩინური ენა
қазақша: Қытай тілі
kernowek: Chinek
Kinyarwanda: Gishinwa
Kiswahili: Kichina
Kongo: Kisinwá
kriyòl gwiyannen: Lanng chinwaz
Кыргызча: Кытай тили
لۊری شومالی: زڤون چینی
лезги: Китай чIал
lietuvių: Kinų kalba
Limburgs: Chinees
lingála: Lisinwa
Lingua Franca Nova: Linguas xines
Livvinkarjala: Kitain kieli
la .lojban.: jugbau
lumbaart: Lengua cinesa
magyar: Kínai nyelv
मैथिली: चीनी भाषा
Malagasy: Fiteny sinoa
മലയാളം: ചൈനീസ് ഭാഷ
मराठी: चिनी भाषा
მარგალური: ჩინური ნინა
مصرى: لغه صينى
مازِرونی: چینی زوونون
Bahasa Melayu: Bahasa Cina
Minangkabau: Bahaso Cino
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Háng-ngṳ̄
Mirandés: Lhéngua chinesa
монгол: Хятад хэл
မြန်မာဘာသာ: တရုတ်ဘာသာစကား
Nāhuatl: Chinatlahtolli
Dorerin Naoero: Dorerit Tsiene
Nederlands: Chinese talen
नेपाल भाषा: चिनिया भाषा
日本語: 中国語
нохчийн: Цийн мотт
norsk: Kinesisk
norsk nynorsk: Kinesisk
Novial: Chinum
occitan: Chinés
Oromoo: Chaayiniffa
oʻzbekcha/ўзбекча: Xitoy tili
ਪੰਜਾਬੀ: ਚੀਨੀ ਭਾਸ਼ਾ
پنجابی: چینی
ភាសាខ្មែរ: ភាសាចិន
Picard: Chinoés
Plattdüütsch: Chineesche Spraak
português: Língua chinesa
Qaraqalpaqsha: Qıtay tili
qırımtatarca: Çin tili
reo tahiti: Reo Tinitō
română: Limba chineză
Runa Simi: Chun simi
русиньскый: Кітайскый язык
саха тыла: Кытай тыла
Gagana Samoa: Fa'asaina
संस्कृतम्: चीनी भाषा
Sängö: Shinuäa
Sesotho: Se-china
Sesotho sa Leboa: Setšhaena
sicilianu: Lingua cinisa
Simple English: Chinese language
slovenčina: Čínština
slovenščina: Kitajščina
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Срѣдиньскъ ѩꙁꙑкъ
ślůnski: Chińskŏ gŏdka
српски / srpski: Кинески језик
srpskohrvatski / српскохрватски: Kineski jezik
svenska: Kinesiska
Tagalog: Wikang Tsino
தமிழ்: சீன மொழி
татарча/tatarça: Кытай теле
తెలుగు: చైనీస్ భాష
ትግርኛ: ቻይንኛ
тоҷикӣ: Забони чинӣ
Tsetsêhestâhese: Chinese
Türkçe: Çince
Türkmençe: Hytaý dili
Twi: Chinese
українська: Китайська мова
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: خەنزۇ تىلى
Vahcuengh: Vahgun
vepsän kel’: Kitajan kel'
Tiếng Việt: Tiếng Trung Quốc
Volapük: Tsyinänapük
Võro: Hiina kiil
文言: 漢語
吴语: 漢語
ייִדיש: כינעזיש
粵語: 唐文
Zazaki: Çinki
žemaitėška: Kėnu kalba
中文: 汉语