Инструментал


Инструменталот е граматички падеж што се користи за посочување дека именката е инструмент или средство од или со кое субјектот на реченицата го остварува дејството. Именката може да биде или физички објект или апстрактен предмет. Така на пример во рускиот јазик тоа се одвива на следниот начин:

  • Я написал письмо пером.

Во примерот, номинативот на именката перо се менува во инструментална падежна форма пером со кое се покажува преку како средство е извршено дејството.


Other Languages
বাংলা: করণ কারক
беларуская: Творны склон
беларуская (тарашкевіца)‎: Творны склон
Boarisch: Instrumental
bosanski: Instrumental
čeština: Instrumentál
Ελληνικά: Οργανική πτώση
Esperanto: Instrumentalo
Արեւմտահայերէն: Գործիական հոլով
hrvatski: Instrumental
íslenska: Tækisfall
italiano: Strumentale
kaszëbsczi: Nôrzãdzôcz
latviešu: Instrumentālis
lietuvių: Įnagininkas
Limburgs: Instrumentalis
Nederlands: Instrumentalis
日本語: 具格
polski: Narzędnik
português: Caso instrumental
slovenčina: Inštrumentál
српски / srpski: Инструментал
srpskohrvatski / српскохрватски: Instrumental
Türkçe: Vasıta eki
українська: Орудний відмінок
vèneto: Strumental
中文: 工具格