Електричен отпор

75-омски отпорник
Европски симбол за отпор во колото
Американски симбол за отпор во колото

Отпор – мерка со која се мери степенот на отпор на некој објект на поминување на електрична струја. Единица за мерење на отпорот во системот СИ е ом. Реципрочната вредност ја мери спроводливоста, се нарекува кондуктанса и се мери во сименси.

Отпорот е карактеристика на објектот или материјата да се спротивставува на протокот на електрична струја.

каде

R е отпор, се изразува во оми.
U е разлика на потенцијали, напон, се изразува во волти.
I е струја која поминува низ објектот, се изразува во ампери.

Отпорот зависи од природата и видот на материјалот како и геометријата на спроводното тело. Исто така постои зависност на отпорот од температурата на телото. За поголемиот број материјали не постои значајна зависност на отпорот од струјата низ спроводното тело во поширок опсег на напон и струја.


Other Languages
azərbaycanca: Elektrik müqaviməti
বাংলা: রোধ
Bân-lâm-gú: Tiān-chó͘
беларуская (тарашкевіца)‎: Супор
chiShona: Mukweso
dansk: Resistans
eesti: Takistus
한국어: 전기저항
Bahasa Indonesia: Hambatan listrik
íslenska: Rafmótstaða
Kiswahili: Ukinzani
Kreyòl ayisyen: Rezistans (kouran)
Bahasa Melayu: Rintangan elektrik
日本語: 電気抵抗
norsk nynorsk: Elektrisk motstand
oʻzbekcha/ўзбекча: Elektr qarshilik
Plattdüütsch: Elektrisch Wedderstand
polski: Rezystancja
Seeltersk: Wierstand
Simple English: Electrical resistance
slovenčina: Elektrický odpor
slovenščina: Električni upor
srpskohrvatski / српскохрватски: Električni otpor
svenska: Resistans
Tagalog: Resistensiya
தமிழ்: மின்தடை
татарча/tatarça: Электр каршылыгы
українська: Електричний опір
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: قارشىلىق
Tiếng Việt: Điện trở
文言: 電阻
吴语: 电阻
粵語: 電阻
中文: 电阻