Гејша
English: Geisha

Гејша

Гејши (芸者), геико или гејџи ((芸妓) се традиционални женски jапонски забавувачkи, чии вештини вклучуваат изведба на различни јапонски уметности, како што се музика, танцување и поезија. Некои веруваат дека гејшите се проститутки, но тоа сепак е погрешно..[1] Терминот „гејша“ е составен од 2 јапонски збора (геи) што значи уметност и 者 (ша) што значи „личност што прави“ или „се занимава со...“. Најбуквален превод на зборот гејша е уметник. Гејшите се многу почитувани и тешко е да се стане гејша.

Модерните гејши сѐ уште живеат во традиционалните куќи за гејши наречени „окија“ (置屋) во квартови наречени ханамачи (花街 „цветни градови“). Сепак, постарите гејши кои се успешни поседуваат своја куќа. Според зборовите на славната гејша Минеко Ивасаки „гејшата е како цвет, убава на свој начин, и како врба,грациозна, флексибилна и силна.“[2]

Во Јапонија гејшата се смета за културна икона.

Содржина

Other Languages
العربية: غيشا
azərbaycanca: Geyşa
беларуская: Гейша
беларуская (тарашкевіца)‎: Гейша
български: Гейша
brezhoneg: Geisha
català: Geisha
čeština: Gejša
Chavacano de Zamboanga: Geisha
Cymraeg: Geisha
dansk: Geisha
Deutsch: Geisha
eesti: Geiša
Ελληνικά: Γκέισα
English: Geisha
español: Geisha
Esperanto: Gejŝo
euskara: Geisha
فارسی: گیشا
français: Geisha
Gaeilge: Géise
galego: Gueixa
한국어: 게이샤
հայերեն: Գեյշա
हिन्दी: गीशा
hrvatski: Gejša
Bahasa Indonesia: Geisha
italiano: Geisha
עברית: גיישה
Jawa: Geisha
ಕನ್ನಡ: ಗೇಷ
ქართული: გეიშა
Latina: Geisha
latviešu: Geiša
lietuvių: Geiša
magyar: Gésa
Bahasa Melayu: Geisya
မြန်မာဘာသာ: ဂေးရှား
Nederlands: Geisha
Nedersaksies: Geisha
日本語: 芸妓
norsk: Geisha
ਪੰਜਾਬੀ: ਗੇਇਸ਼ਾ
پنجابی: گیشا
polski: Gejsza
português: Gueixa
română: Gheișă
русский: Гейша
саха тыла: Гейша
Scots: Geisha
shqip: Geisha
sicilianu: Geisha
Simple English: Geisha
slovenčina: Gejša
slovenščina: Gejša
српски / srpski: Гејша
srpskohrvatski / српскохрватски: Gejša
Basa Sunda: Geisha
suomi: Geisha
svenska: Geisha
Tagalog: Geisha
тоҷикӣ: Гейша
Türkçe: Geyşa
українська: Гейша
اردو: گیشا
Tiếng Việt: Geisha
中文: 艺妓