Врнежи

Во метеорологијата, врнежи се сите облици на кондензираната водна пареа, кои на Земјината површина се излачуваат во течна или цврста агрегатна состојба.[1] Настануваат кога во атмосферата, огромен гасовит раствор, се заситува со водна пареа и тогаш водата кондензира и паѓа на земјата во вид на врнежи.[2] Два процеса, најверојатно кои дејствуваат заедно, можат да предизвикаат да воздухот стане заситен: ладејќи го воздухот или додавајќи водна пареа во воздухот. Вирга се врнежи кои започнуваат да паѓаат на Земјината површина но испаруваат токму пред да ја допрат површината. Атмосферските врнежи настануваат со судир на капки дожд или снежни кристали со некој облак.

Врнежите можат да бидат во различни форми. Врнежите односно капките кои паѓаат на Земјината површина можат да бидат премногу мали, а можат да бидат и премногу големи. Тие исто така можат да бидат и замрзнати, а можат да бидат и во кристална форма. Како што е погоре споменато врнежите кои паѓаат на Земјината површина можат да бидат во различни форми, вклучувајќи дожд, роса, снег, слана и град. Додека снегот бара доста ниски температури за да може да се појави на самата површина, градот може да се создаде на многу високи температури, што всушност се и многу важен фактор во неговото создавање.

Дел од серијата статии за природата
Време
 
Годишни времиња

Пролет · Лето
Есен · Зима

Сува сезона
Дождовна сезона

Бури

Тропска бура · Торнадо
Ураган · Тајфун
Песочна бура · Леден дожд

Врнежи

Магла · Роса · Дожд
Град · Снег · Слана

Поврзани тематики

Метеорологија
Временска прогноза
Клима · Загаденост на воздухот

  • Наводи

Наводи

  1. Glossary of Meteorology (2009). Precipitation. American Meteorological Society. Retrieved on 2009-01-02.
  2. The Weather World 2010 Project (1999). Precipitation: hail, rain, freezing rain, sleet and snow. University of Illinois. Retrieved on 2009-01-02.
Other Languages
Afrikaans: Neerslag
العربية: هطول
български: Валеж
bosanski: Padavina
čeština: Srážky
Cymraeg: Dyodiad
dansk: Nedbør
Deutsch: Niederschlag
eesti: Sademed
Ελληνικά: Υετός
English: Precipitation
Esperanto: Precipitaĵo
فارسی: بارندگی
français: Précipitations
Frysk: Delslach
Gaelg: Frassaghey
Gàidhlig: Sileadh
贛語: 降水
한국어: 강수
हिन्दी: वर्षण
hrvatski: Oborina
Bahasa Indonesia: Presipitasi (meteorologi)
íslenska: Úrkoma
Kiswahili: Usimbishaji
kurdî: Nixte
Кыргызча: Жаан-чачын
latgaļu: Krytuli
latviešu: Nokrišņi
lietuvių: Krituliai
Lingua Franca Nova: Presipita
magyar: Csapadék
Bahasa Melayu: Kerpasan
монгол: Хур тунадас
မြန်မာဘာသာ: ရွာကျခြင်း
日本語: 降水
norsk: Nedbør
norsk nynorsk: Nedbør
олык марий: Южвӱд
ଓଡ଼ିଆ: ବର୍ଷଣ
Plattdüütsch: Nedderslag
Runa Simi: Urmamuq yakukuna
русиньскый: Воздушны опады
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱡᱟᱹᱲᱤ
Simple English: Precipitation
slovenčina: Zrážky
slovenščina: Padavine
српски / srpski: Падавине
srpskohrvatski / српскохрватски: Padavine
suomi: Sadanta
svenska: Nederbörd
Taqbaylit: Azeqziq
Türkçe: Yağış
українська: Атмосферні опади
اردو: بارندگی
Tiếng Việt: Giáng thủy
粵語: 降水
žemaitėška: Krėtolē
中文: 降水