Викрам самват

Викрам самват ( Бикрам самват или Викрамова ера; деванагари: विक्रम सम्वत्) (со кратенка В.С. или Б.С.) — календар кој бил воспоставен од страна на императорот Викрамадитја. Овој календар се состои од месечеви месеци и сончева ѕвездена година. Станува збор за официјалниот календар на Непал, кои се нарекува и Бикрам самват, но се пресметува со употреба на тропската година.

За Викрама самават се вели дека бил создаден од императорот Викрамадитја од Уџајин[1] по неговата победа над Саките во 56 година п.н.е., најчесто ( но погрешно ) се поврзува со наредниот крал Чандрагупта Викрамадитја. Станува збор за месечев календар заснован на хиндуистичката традиција (Погледајте хиндуистички календар и Ведското сметање на времето). Викрам самват е 56,7 години понапред во броењето на времето во споредба со сончевиот Грегоријански календар. На пример, годината 2056 БС започнала во 1999 а завршила во 2000 година. Новата година започнува со првиот ден по младата месечина, со месецот чаитра, чаитра шуда 1 или чаитра шукла пакша пратама, што обично се паѓа во март-април во Грегоријанскиот календар. Деветодневниот фестивал Наваратри започнува на овој ден, достигнувајќи го максималното славје на денот рам навми. Во Непал, започнува во средината на април и го одбележува почетокот на новата сончева година.

Во Индија, се користи обновениот Сака календар, во хиндуистичката верзија на преамбулата при создавањето на уставот на Индија, датумот на прифаќањето на уставот 26 ноември 1949 година е запишан со употреба на Викрам самват (магшерш шукла саптами самват 2006). Постојат барања за замена на индискиот национален календар со Викрам самват.[2]

Other Languages
Afrikaans: Vikram Samvat
العربية: فيكرم سامفات
asturianu: Vikram Samvat
беларуская (тарашкевіца)‎: Бікрам Самват
भोजपुरी: विक्रम संवत
brezhoneg: Vikram Samvat
català: Vikram Samvat
Deutsch: Vikram Sambat
Ελληνικά: Βικράμ Σαμβάτ
English: Vikram Samvat
español: Vikram Samvat
Esperanto: Vikram Samvat
euskara: Bikram Samwat
ગુજરાતી: વિક્રમ સંવત
italiano: Vikram Samvat
Kiswahili: Vikram Samvat
latviešu: Vikram Samvat
lietuvių: Vikram samvat
მარგალური: ვიკრამ-სამვატი
Nederlands: Vikram Samvat
नेपाल भाषा: विक्रम सम्बत
norsk nynorsk: Vikram Samvat
polski: Samwatsara
português: Vikram Samvat
Simple English: Vikram Samvat
srpskohrvatski / српскохрватски: Bikram Sambat
Basa Sunda: Vikram Samvat
Türkçe: Vikram Samvat
українська: Вікрам Самват