Буркина Фасо

Буркина Фасо
Знаме Грб
Гесло"Unité, Progrès, Justice"(француски)
"Единство, Прогрес, Правса"
ХимнаUne Seule Nuit(француски)
Една единстевна ноќ

Главен градУагадугу
Најголем град главниот град
Службен јазик француски
Признаени регионални јазици море, диула (бамбара)
Демоним Буркинец
Уредување полупретседателска република
 •  Претседател Блез Кампаоре
 •  Премиер Тертиус Зонго
Независност од Франција 
 •  Датум 5 август 1960 
Површина
 •  Вкупна  (74-та)
 •  Вода (%) 0.1%
Население
 •  проценка за 2009 г. 15.746.232 (61-ва)
 •  Попис 2006 14.017.262 
 •  Густина 57.5 жит/км2 (145-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $17.802 милијарди[1] 
 •  По жител $1.267[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $8.116 милијарди[1] 
 •  По жител $578[1] 
Џиниев коеф. (2003)39.5
среден
ИЧР (2013) 0.388[2]
низок · 181ва
Валута Западноафрикански франк[3] (XOF)
Часовен појас (UTC+0)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC)
Се вози на десно
НДД .bf
Повик. бр. 226

Буркина Фасо (француски: Burkina Faso) — држава во Западна Африка без излез на море. Граничи со Мали на север, Нигер на исток, Бенин на југоисток, Того и Гана на југ и со Брегот на Слоновата Коска на југозапад.

Буркина Фасо има вкупна површина од 274.000 km² со 15.757.000 жители. Поранешното име на државата е Горна Волта, но на 4 август 1984 името на државата било променето во сегашното име од страна на претседателот Томас Санкара. Името доаѓа од називот за „земја на исправени луѓе“ на море и диула.

Главен град на Буркина Фасо е Уагадугу. Буркина Фасо ја стекнала својата независност од Франција во 1960 година и низ процесот на реоформување на државата повеќе системи на владеење биле променети. Денешен претседател на државата е Блез Компаоре. Според индексот на човеков развој, Буркина Фасо се наоѓа на последните шест места.

Other Languages
адыгабзэ: Буркина-Фасо
Afrikaans: Burkina Faso
Alemannisch: Burkina Faso
አማርኛ: ቡርኪና ፋሶ
Ænglisc: Burkina Faso
العربية: بوركينا فاسو
aragonés: Burkina Faso
arpetan: Burkina Fasô
asturianu: Burkina Fasu
azərbaycanca: Burkina-Faso
bamanankan: Burukina Faso
Bahasa Banjar: Burkina Paso
Bân-lâm-gú: Burkina Faso
башҡортса: Буркина-Фасо
беларуская: Буркіна-Фасо
беларуская (тарашкевіца)‎: Буркіна-Фасо
Bikol Central: Burkina Faso
български: Буркина Фасо
bosanski: Burkina Faso
brezhoneg: Burkina Faso
català: Burkina Faso
Чӑвашла: Буркина Фасо
Cebuano: Burkina Faso
čeština: Burkina Faso
Chavacano de Zamboanga: Burkina Faso
chiShona: Burkina Faso
Cymraeg: Bwrcina Ffaso
davvisámegiella: Burkina Faso
Deutsch: Burkina Faso
ދިވެހިބަސް: ބުރުކީނާ ފާސޯ
dolnoserbski: Burkina Faso
Ελληνικά: Μπουρκίνα Φάσο
English: Burkina Faso
español: Burkina Faso
Esperanto: Burkino
estremeñu: Burquina Fasu
euskara: Burkina Faso
eʋegbe: Burkina Faso
Fiji Hindi: Burkina Faso
føroyskt: Burkina Faso
français: Burkina Faso
Fulfulde: Burkina Faso
Gagauz: Burkina Faso
Gàidhlig: Buirciona Faso
galego: Burkina Faso
Gĩkũyũ: Burkina Faso
客家語/Hak-kâ-ngî: Burkina Faso
Hawaiʻi: Burakina Faso
hornjoserbsce: Burkina Faso
hrvatski: Burkina Faso
Ilokano: Burkina Faso
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: বুর্কিনা ফাসো
Bahasa Indonesia: Burkina Faso
interlingua: Burkina Faso
Interlingue: Burkina Faso
isiZulu: IBukhina Faso
íslenska: Búrkína Fasó
italiano: Burkina Faso
Basa Jawa: Burkina Faso
Kapampangan: Burkina Faso
ქართული: ბურკინა-ფასო
қазақша: Буркина Фасо
kernowek: Burkina Faso
Kinyarwanda: Burukina Faso
Kiswahili: Burkina Faso
Kreyòl ayisyen: Boukinafaso
Кыргызча: Буркина-Фасо
кырык мары: Буркина Фасо
Ladino: Burkina Faso
لۊری شومالی: بۊرکینافاسو
Latina: Burkina Faso
latviešu: Burkinafaso
Lëtzebuergesch: Burkina Faso
lietuvių: Burkina Fasas
Limburgs: Burkina Faso
lingála: Burkina Faso
Livvinkarjala: Burkina Faso
Luganda: Burkina Faso
lumbaart: Burkina Faso
magyar: Burkina Faso
Malagasy: Borkina Faso
მარგალური: ბურკინა-ფასო
مازِرونی: بورکینافاسو
Bahasa Melayu: Burkina Faso
Baso Minangkabau: Burkina Faso
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Burkina Faso
Nāhuatl: Burquina Faso
Dorerin Naoero: Burkinabato
Nederlands: Burkina Faso
Nedersaksies: Burkina Faso
नेपाल भाषा: बुर्किना फासो
нохчийн: Буркина-Фасо
Nordfriisk: Burkiina Faaso
Norfuk / Pitkern: Burkina Faso
norsk nynorsk: Burkina Faso
Novial: Burkina Faso
occitan: Burkina Faso
oʻzbekcha/ўзбекча: Burkina Faso
پنجابی: برکینا فاسو
Papiamentu: Burkina Faso
Piemontèis: Burkina Faso
Plattdüütsch: Burkina Faso
polski: Burkina Faso
português: Burkina Faso
Qaraqalpaqsha: Burkina Faso
qırımtatarca: Burkina Faso
română: Burkina Faso
rumantsch: Burkina Faso
Runa Simi: Burkina Phasu
русиньскый: Буркіна Фасо
русский: Буркина-Фасо
саха тыла: Буркина Фасо
Gagana Samoa: Burkina Faso
संस्कृतम्: बुर्कीना-फासो
Sängö: Burkina Faso
Seeltersk: Burkina Faso
Sesotho: Burkina Faso
Sesotho sa Leboa: Burkina Faso
sicilianu: Burchina Fasu
Simple English: Burkina Faso
slovenčina: Burkina
slovenščina: Burkina Faso
ślůnski: Burkina Faso
Soomaaliga: Burkina Faso
српски / srpski: Буркина Фасо
srpskohrvatski / српскохрватски: Burkina Faso
Basa Sunda: Burkina Faso
svenska: Burkina Faso
Tagalog: Burkina Faso
Taqbaylit: Burkina Faso
татарча/tatarça: Буркина Фасо
ትግርኛ: ቡርኪና ፋሶ
ᏣᎳᎩ: ᏋᎩᎾ ᏩᏐ
Türkçe: Burkina Faso
Türkmençe: Burkina-Faso
українська: Буркіна-Фасо
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: بۇركىنا فاسو
vèneto: Burkina Faso
vepsän kel’: Burkina Faso
Tiếng Việt: Burkina Faso
Volapük: Burkinän
West-Vlams: Burkina Faso
Winaray: Burkina Faso
Xitsonga: Burkina Faso
Zazaki: Burkina Faso
Zeêuws: Burkina Faso
žemaitėška: Borkėna Fasos
Kabɩyɛ: Purkina Fasoo
Lingua Franca Nova: Burcina Faso