Браила (округ)

ISO 3166-2 шифраRO-BR
Мрежно местоwww.cjbraila.ro


Браила (романски: Judeţul Brăila) е округ во Романија, сместен во југоистичниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Браила.

Географија

Местоположба

Фонтана во градот Браила

Округот Браила е копнен округ во Романија. Окружен е:

  • на север со: Галац;
  • на исток со: Тулча;
  • на југоисток со: Констанца;
  • на југ со: Јаломица;
  • на запад со: Бузау;
  • на северозапад со: Вранча.

Релјеф

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна област Мунтенија. Релјефот во целиот округ е рамничарски. Во јужните делови од округот, по окружната граница тече реката Дунав, која го одвојува овој дел од Романија со областа Добруџа. Округот е најсушниот дел во низината, познат како Бараганска степа. Во северните делови тече реката Сирет, која претставува и граница кон регионот Молдавија.

Other Languages
Bân-lâm-gú: Brăila Koān
беларуская: Брэіла (жудзец)
български: Браила (окръг)
čeština: Brăila (župa)
Deutsch: Kreis Brăila
Ελληνικά: Βραΐλα (νομός)
한국어: 브러일라 주
Bahasa Indonesia: Provinsi Brăila
Bahasa Melayu: Wilayah Brăila
Nederlands: District Brăila
日本語: ブライラ県
norsk nynorsk: Brăila fylke
português: Brăila (distrito)
Simple English: Brăila County
slovenčina: Brăila (župa)
српски / srpski: Браила (округ)
srpskohrvatski / српскохрватски: Brăila (okrug)
Türkçe: Brăila ili
українська: Бреїла (повіт)