Биогеографија

Фронтиспис на книгата „Географска распространетост на животните“ од Алфред Расел Волес

Биогеографијата е наука која ги изучува закономерностите на географското распространување на растенијата, животните и микробите, а исто така и за карактерот на флората и фауната на определени територии. Според ова, биогеографијата се дели на фитогеографија, зоогеографија и географија на микробиоценозите. Неколку истражувачи сметаат дека биогеографијата може да се сфати само како севкупност на фито- и зоогеографијата, додека други − дека таа ги изучува општите географски закономерности на живиот свет на Земјата.


Other Languages
azərbaycanca: Biocoğrafiya
বাংলা: জীবভূগোল
башҡортса: Биогеография
беларуская: Біягеаграфія
беларуская (тарашкевіца)‎: Біягеаграфія
भोजपुरी: जीवभूगोल
български: Биогеография
bosanski: Biogeografija
català: Biogeografia
Чӑвашла: Биогеографи
čeština: Biogeografie
Deutsch: Biogeographie
Ελληνικά: Βιογεωγραφία
English: Biogeography
español: Biogeografía
Esperanto: Biogeografio
euskara: Biogeografia
français: Biogéographie
한국어: 생물지리학
हिन्दी: जैव भूगोल
hrvatski: Biogeografija
Bahasa Indonesia: Biogeografi
íslenska: Líflandafræði
italiano: Biogeografia
қазақша: Биогеография
Кыргызча: Биогеография
latviešu: Bioģeogrāfija
lietuvių: Biogeografija
Limburgs: Biogeografie
Bahasa Melayu: Biogeografi
Nederlands: Biogeografie
日本語: 生物地理学
norsk nynorsk: Biogeografi
occitan: Biogeografia
oʻzbekcha/ўзбекча: Biogeografiya
Plattdüütsch: Biogeografie
polski: Biogeografia
português: Biogeografia
română: Biogeografie
русский: Биогеография
Simple English: Biogeography
slovenčina: Biogeografia
slovenščina: Biogeografija
српски / srpski: Биогеографија
srpskohrvatski / српскохрватски: Biogeografija
svenska: Biogeografi
Türkçe: Biyocoğrafya
українська: Біогеографія
Tiếng Việt: Địa lý sinh học