Атмосферски притисок

Атмосферски притисок е притисокот на земјината атмосфера. Тој е притисокот кој го врши воздухот со неговата тежина, како сила врз единица површина на ЗемјатаВо повеќето околности атмосферскиот притисок е тесно приближен со хидростатичниот притисок предизвикан од тежината на воздухот над мерната точка. Бидејќи зголемувањето на елевацијата се зголемува, има помала атмосферска маса, така што атмосферскиот притисок се намалува со зголемување на височината. Притисок мерки сила по единица површина, со SI единици на Pascals (1 pascal = 1 Newton по квадратен метар , 1 N / m 2 ). Во просек, колона од воздух со површина од 1 квадратен сантиметар (cm 2 ), мерена од средното(просечно) ниво на море до врвот на атмосферата на Земјата, има маса од околу 1,03 килограми и врши сила или " тежина "од околу 10,1 нтуни или 2,37 lb f , што резултира со притисок на ниво на море од околу 10,1 N / cm 2 или 101 kN / m 2 (101 килопаскали, kPa). Колона со воздух со пресек од 1 во 2 (6.45 cm 2 ) ќе има маса од околу 6,65 kg и тежина од околу 65,4 N или 14,7 lb f , што резултира со притисок од 10.1 N / cm 2 или 14,7 lb f / in 2 .

Механизам

Атмосферскиот притисок е предизвикан од гравитационата привлечност на планетата врз атмосферските гасови над површината и е функција на масата на планетата, радиусот на површината и количината на гас и неговата вертикална дистрибуција во атмосферата. Модифициран е со планетарната ротација и локалните ефекти како што се брзината на ветерот, варијациите на густината поради температурата и варијациите во составот.

Локални варијации

Атмосферскиот притисок варира на Земјата, и овие промени се важни во проучувањето на времето и климата . Види систем за притисок за ефектите на варијациите на притисокот на воздухот од времето.

Атмосферскиот притисок покажува дневен или полу-циклус (двапати дневно) циклус предизвикан од глобалните атмосферски плимата . Овој ефект е најсилен во тропските зони, со амплитуда од неколку милибари и скоро нула во поларните области. Овие варијации имаат два надредени циклуси, кружен (24 ч) циклус и полу-циркаден (12 ч) циклус.(планета)|Земјата]].


Other Languages
Afrikaans: Lugdruk
العربية: ضغط جوي
azərbaycanca: Atmosfer təzyiqi
Bân-lâm-gú: Khì-ap
беларуская: Атмасферны ціск
беларуская (тарашкевіца)‎: Атмасфэрны ціск
Deutsch: Luftdruck
eesti: Õhurõhk
Esperanto: Atmosfera premo
فارسی: فشار جو
한국어: 대기압
Bahasa Indonesia: Tekanan atmosfer
íslenska: Loftþrýstingur
magyar: Légnyomás
Bahasa Melayu: Tekanan atmosfera
Nederlands: Luchtdruk
日本語: 気圧
norsk nynorsk: Lufttrykk
oʻzbekcha/ўзбекча: Atmosfera bosimi
Simple English: Atmospheric pressure
slovenčina: Atmosférický tlak
slovenščina: Zračni tlak
srpskohrvatski / српскохрватски: Atmosferski tlak
suomi: Ilmanpaine
svenska: Lufttryck
українська: Атмосферний тиск
Tiếng Việt: Áp suất khí quyển
文言: 氣壓
粵語: 大氣壓力
中文: 气压