Анри III

Анри III
Крал на Франција
Крал на Полска
Голем војвода од Литванија
Гроф од Прованса
[[File:Henri III Versailles.jpg|frameless|alt=]]
Анри III
Владеење30 мај 1574 - 2 август 1579
Крунисување13 февруари 1575
Полно имеАлександар Едуар Валоа-Агујем
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникШарл IX
НаследникАнри IV
ПридружникЛујза Лотарингска
ДинастијаВалоа-Ангујем
ТаткоАнри II
МајкаКатерина Медичи

Анри III (роден на 19 септември 1551 во Фонтенбло - починал на 2 август 1589 во Сен Клод) бил последниот крал на Франција од династијата Валоа, за кратко крал на Полска и голем војвода од Литванија и гроф од Прованса. Тој бил син на кралот Анри II и Катерина Медичи.

Кралот Анри III немал деца, па негов наследник на престолот бил Анри III Наварски, кој се крунисал како кралот Анри IV.
Претходник
Шарл IX
Крал на Франција
1574-1579
Наследник
Анри IV
Other Languages
azərbaycanca: III Henri
Bân-lâm-gú: Henri 3-sè
беларуская: Генрых III Валуа
беларуская (тарашкевіца)‎: Генрык Валезы
български: Анри III
eesti: Henri III
فارسی: هانری سوم
한국어: 앙리 3세
Bahasa Indonesia: Henri III dari Prancis
ქართული: ანრი III ვალუა
latviešu: Anrī III Valuā
Lëtzebuergesch: Henri III. vu Frankräich
lietuvių: Henrikas Valua
Simple English: Henry III of France
српски / srpski: Анри III Валоа
srpskohrvatski / српскохрватски: Henri III od Francuske
Tiếng Việt: Henri III của Pháp