Њујорк (град)
English: New York City

Њујорк
New York City
Најпознатите места во градот
Најпознатите места во градот
Официјално знаме на Њујорк
Знаме
Местоположба
Местоположба на Њујорк
Координати

Erioll world.svg 40°43′″N, 74°0′″W

Часовен појас
- лето
UTC-2
UTC-3
Општи податоци
Име
- изворно
Њујорк
  New York City
Прекари- Големото јаболко
- Готам
- Градот што никогаш не спие
- Главниот град на светот
Повикувачки број212, 718, 917, 347, 646
Официјална страницаwww.nyc.gov
Управа
Земја САД
Сојузна државаЊујорк
Урбани подрачјаБронкс
Бруклин
Менхетн
Квинс
Островот Стејтн
ГрадоначалникБил де Блазио
Географија
Површина
- копно
- вода
1,214.4 км²
789.4 km²
428.8 km²
Надморска височина10 м
Население
Население8,336,697[1] (2012)
Густина10,606 ж/км²

Њујорк (англиски: New York City) е најгусто населениот град во САД, и центар на метрополитенската област Њујорк, која е едно од најгусто населените урбани области во светот. Како град кој се смета за глобален водич, Њујорк влијае врз светската трговија, економија, култура, мода и забава. Како домаќин на седиштето на Обединетите Нации, претставува и јадро на меѓународните односи. Кога се зборува за градот, најчесто се користи неговото цело име градот Њујорк, со цел да се разликува од сојузната држава Њујорк, од која истоимениот град е дел.

Лоциран на природно пристаниште на брегот на Атлантскиот Океан во североисточниот дел на САД, градот се состои од пет урбани подрачја: Бронкс, Бруклин, Менхетн, Квинс и Стејтн Ајленд. Проценетата населеност на градот за 2008 година достигнува 8,3 милиони жители,[1] и со површина од 790 km²,[2][3] Њујорк е најгусто населениот голем град во САД.[4] Населението во метрополитенската област Њујорк е исто така во најголем број во државата, со 18,8 милиони во област од 17.400 km².[5] Исто така, и пошироката област на Њујорк, која во 2008 година била дом на 22.155 милиони. Њујорк е основан како трговски центар од страна на Холанѓаните во 1624 година. Тогашното гратче било именувано Нов Амстердам се до 1664 година кога колонијата потпадна под контрола на Англија. Њујорк започнува да се смета за главен град на САД во периодот од 1785 се до 1790 година. Градот, како најголем од сите градови во САД, почнува да важи како таков од 1790 година.

Многу области и културни знаменитости во градот се добро познати низ целиот свет. Статуата на слободата поздравувала милиони имигранти кои пристигнувале кон крајот на 19 и почетокот на 20 век. Волстрит во подолен Менхетн, е доминантен финансиски центар од периодот на Втората светска војна, и денес е седиште на Њујоршката берза. Градот е дом на некои од највисоките згради во светот.

Њујорк е град во кој се родиле многу културни движења, како што се Харлемската Ренесанса во литературата и визуелната уметност, Апстрактниот експреонизам (исто познат како „Њујоршка школа“) во сликарството, хип-хопот, панкот, салсата, диското и Тин Пан Алеи во музиката, а претставува и дом на Бродвејскиот театар.

Њујорк е претпознатлив меѓу градовите во САД, поради големата употреба на средства за масовен превоз, од кои поголемиот број функционираат 24 часови дневно, за да се задоволат потребите на преголемиот број на жители. Во 2005 година, во градот се зборувле преку 170 јазици, а 36% од населението во градот биле родени надвор од САД. Понекогаш именуван како „Градот што никогаш не спие“ Њујорк има и други прекари: „Главниот град на светот“, „Готам“ и „Големото јаболко“.

Other Languages
Адыгэбзэ: Нью-Йорк
Afrikaans: New York
Alemannisch: New York City
العربية: نيويورك
aragonés: Nueva York
armãneashti: New York
asturianu: Nueva York
Avañe'ẽ: Táva Nueva York
Aymar aru: New York
azərbaycanca: Nyu-York
تۆرکجه: نیویورک
Bali: New York
bamanankan: New York City
Banjar: New York
Bân-lâm-gú: New York Chhī
Basa Banyumasan: New York
башҡортса: Нью-Йорк
беларуская: Нью-Ёрк
беларуская (тарашкевіца)‎: Нью-Ёрк
Bikol Central: Nueva York
български: Ню Йорк
Boarisch: New York City
བོད་ཡིག: ནེའུ་ཡོར་ཀ།
bosanski: New York City
brezhoneg: New York
català: Nova York
Чӑвашла: Нью-Йорк
čeština: New York
Chamoru: New York City
Chavacano de Zamboanga: New York (ciudad)
Chi-Chewa: New York City
corsu: New York
Deutsch: New York City
dolnoserbski: New York City
eesti: New York
Ελληνικά: Νέα Υόρκη
emiliàn e rumagnòl: New York
English: New York City
эрзянь: Нью-Йорк ош
español: Nueva York
Esperanto: Novjorko
estremeñu: Nueva York
euskara: New York
eʋegbe: New York City
فارسی: نیویورک
Fiji Hindi: New York City
føroyskt: New York City
français: New York
galego: Nova York
ГӀалгӀай: Нью-Йорк
贛語: 紐約市
Gĩkũyũ: New York City
گیلکی: نيؤيؤرک
ગુજરાતી: ન્યુ યોર્ક
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌽𐌹𐌿 𐌹𐌰𐌿𐍂𐌺
客家語/Hak-kâ-ngî: New York Sṳ
한국어: 뉴욕
հայերեն: Նյու Յորք
Արեւմտահայերէն: Նիւ Եորք
hornjoserbsce: New York City
Bahasa Indonesia: Kota New York
interlingua: New York (citate)
Interlingue: New York
Ирон: Нью-Йорк
íslenska: New York-borg
italiano: New York
עברית: ניו יורק
Jawa: New York
Kabɩyɛ: Niyuu Yɔrɩkɩ
Kapampangan: New York Lakanbalen
къарачай-малкъар: Нью-Йорк
ქართული: ნიუ-იორკი
қазақша: Нью-Йорк
kernowek: Evrek Nowydh
Kiswahili: New York
Kreyòl ayisyen: Nouyòk
Кыргызча: Нью-Йорк
кырык мары: Нью-Йорк
لۊری شومالی: نیویورک سیتی
latviešu: Ņujorka
Lëtzebuergesch: New York City
лезги: Нью-Йорк
lietuvių: Niujorkas
Ligure: Neuva York
Limburgs: New York City
lingála: New York
Livvinkarjala: New York
la .lojban.: niu,IORK. zei tcadu
lumbaart: New York
magyar: New York
Malagasy: New York
მარგალური: ნიუ-იორკი
مصرى: نيويورك
مازِرونی: نیویورک
Bahasa Melayu: Bandar Raya New York
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Niū-iók-chê
Mirandés: Nuoba Iorque
မြန်မာဘာသာ: နယူးယောက်မြို့
Dorerin Naoero: New York
Na Vosa Vakaviti: New York City
Nederlands: New York (stad)
Nedersaksies: Niej-York
नेपाल भाषा: न्यु यर्क नगर
Napulitano: Nova York
нохчийн: Нью-Йорк
Nordfriisk: New York City
Norfuk / Pitkern: Nyuu York
norsk: New York
norsk nynorsk: New York by
Nouormand: Nouvieau York
Novial: Novi York
occitan: Nòva York
олык марий: Нью-Йорк
oʻzbekcha/ўзбекча: New York (shahar)
Pälzisch: New York City
Papiamentu: New York City
پښتو: نیویورک
ភាសាខ្មែរ: ទីក្រុងញូវយ៉ក
Piemontèis: New York
Tok Pisin: Niu Yok Siti
Plattdüütsch: New York
polski: Nowy Jork
português: Nova Iorque
Qaraqalpaqsha: Nyu York
qırımtatarca: Nyu York
reo tahiti: New York
romani čhib: New York City
rumantsch: New York
Runa Simi: New York
русиньскый: Ню Йорк (місто)
русский: Нью-Йорк
саха тыла: Нью Йорк
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱱᱤᱣ ᱭᱚᱨᱠ
Gagana Samoa: Niu Ioka
संस्कृतम्: न्‍यू यॉर्क्
Seeltersk: New York
Sesotho sa Leboa: New York City
sicilianu: Nova York
Simple English: New York City
slovenčina: New York (mesto)
slovenščina: New York
ślůnski: Nowy Jork
Soomaaliga: New York
Sranantongo: New York City
српски / srpski: Њујорк
srpskohrvatski / српскохрватски: New York
suomi: New York
svenska: New York
Taqbaylit: New York
tarandíne: Nuève York
татарча/tatarça: Нью-Йорк
తెలుగు: న్యూయార్క్
тоҷикӣ: Ню-Йорк
Türkçe: New York
Türkmençe: Nýu-Ýork şäheri
удмурт: Нью-Йорк
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: Kuta New York
українська: Нью-Йорк
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Nyu York Shehiri
Vahcuengh: Niujyoz
vèneto: New York
vepsän kel’: Nju Jork
Tiếng Việt: Thành phố New York
Volapük: New York (zif)
Võro: New York
文言: 紐約市
吴语: 纽约市
Yorùbá: New York
粵語: 紐約
Zeêuws: New York City
žemaitėška: Niojuorks
中文: 纽约