Јустин II

Solidus-Justin II-sb0391.jpg
Роден520
Починал5 октомври 578
Цариград


Јустин II (лат.Flavius Iustinus (Iunior) Augustus) бил цар на Византија од 565 година до 578. Тој бил внук на императорот Јустинијан I, а бил оженет за Софија, внука на царица Теодора, која за време на неговите напади на лудило дејствувала како регент. Станал владетел по смртта на својот чичко. Првите години од неговото управување биле успешни. Успеал да ги плати долговите на Јустинијан I, објавил заедна толеранција на религиите. Има намера да направи реформи во државата, но тоа било саботирано од аристокрацијата и управнците на провинции. Исто така не успеал неговиот обид да ги помири православните со монофизитите.

Во 568 година лангобардите ја нападнале Италија и скоро ја зазеле целата земја. Набргу потоа биле изгубени и многу градови во Шпанија и Северна Африка. Јустин не успеал да ја одбрани, бидејќи требало да штити северните граници на империјата од аварите. На почеток одбил да им плаќа данок, но наредните борби со нив биле неуспешни. Во 572 година дошло и да војна со Персија, во која Византија ја загубила Сирија. Јустин договорил мир на висока цена, а тоа плаќање на годишен данок. Бидејќи немал деца, Јустин II избрал за негов наследник на престолот генералот Тибериј II.


Other Languages
Alemannisch: Justin II.
العربية: جستين الثاني
aragonés: Chustín II
български: Юстин II
català: Justí II
čeština: Justinus II.
Cymraeg: Justinus II
Deutsch: Justin II.
Ελληνικά: Ιουστίνος Β΄
English: Justin II
español: Justino II
euskara: Justino II.a
français: Justin II
galego: Xustino II
հայերեն: Հուստինոս Բ
hrvatski: Justin II.
Bahasa Indonesia: Yustinus II
italiano: Giustino II
Latina: Iustinus II
Nederlands: Justinus II
polski: Justyn II
português: Justino II
русский: Юстин II
Scots: Justin II
slovenčina: Justín II.
slovenščina: Justin II.
српски / srpski: Јустин II Млађи
srpskohrvatski / српскохрватски: Justin II
svenska: Justinus II
Tagalog: Justin II
Türkçe: II. Justinus
українська: Юстин II
Tiếng Việt: Justinus II