Јулијански календар

Јулијанскиот календар е стар црковен календар кој се користи од Македонската Православна Црква, Српската Православна Црква, Руската Православна Црква, Украинската Православна Црква и Источните цркви вклучувајќи ја и Вселенската Патријаршија. За разлика од Грегоријански календар овој календар е поназад за 13 дена во периодот 1900-2100 година и се зголемува таа разлика за 1 ден по 2100 година.

При заземањето на Египет од страна на Рим, Римјаните се запознале со новиот за нив начин на пресметување на времето и Јулиј Цезар решил да го воведе и во Рим, но со поголема точност, за да ги поврзи сончевата година со онаа од Европа, односно Сонцето со европската пролет, лето итн.

По наредба на Јулиј Цезар, математичарот од Александрија Созиген создал римски календар, наречен Јулијански. Така, бил воведен во Римската империја на 1 јануари 46 година п.н.е. со кое од 1 јануари започнувала годината.

Според овој календар една година трае точно 365 денови и 6 часа. Секоја четврта година се смета за висококочна и се состои од 366 денови.

  • Поврзано

Поврзано

Other Languages
azərbaycanca: Yuli təqvimi
Bân-lâm-gú: Julius Le̍k-hoat
башҡортса: Юлиан календары
беларуская: Юліянскі каляндар
беларуская (тарашкевіца)‎: Юліянскі каляндар
brezhoneg: Deiziadur juluan
Esperanto: Julia kalendaro
ГӀалгӀай: Юле ханорг
한국어: 율리우스력
Bahasa Indonesia: Kalender Julius
къарачай-малкъар: Юлиан орузлама
Kreyòl ayisyen: Almanak jilyen
Lëtzebuergesch: Julianesche Kalenner
Bahasa Melayu: Takwim Julius
Nederlands: Juliaanse kalender
日本語: ユリウス暦
Nordfriisk: Juliaans kalender
oʻzbekcha/ўзбекча: Yulian taqvimi
Simple English: Julian calendar
slovenščina: Julijanski koledar
srpskohrvatski / српскохрватски: Julijanski kalendar
Türkçe: Jülyen takvimi
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: جۇلىيان تەقۋىمى
Tiếng Việt: Lịch Julius
吴语: 儒略曆
粵語: 儒略曆
中文: 儒略曆