Јужен Судан
English: South Sudan

 • Република Јужен Судан
  republic of south sudan

  Знаме Амблем
  Гесло„Правда, Слобода, Просперитет“
  Химна"south sudan oyee!"

  Главен град
  (и најголем)
  Џуба
  04°51′n 31°36′e / 04°51′n 31°36′e / 4.850; 31.600
  Службен јазик англиски
  Признаени регионални јазици џупски арапски е „лингва франка“ околу Џуба. динкански 2–3 милиони; останати јазици
  Народности  Динка, Нуери, Баријци, Лотуко, Куку, Занде, Мандуријци, Каква, Поџулу, Шилук, Мору, Ачолијци, Мадијци, Лулубо, Локаја, Топоса, Ланго, Дидинга, Мурле, Ануак, Макарака, Мунду, Џур, Калико и др.
  Демоним Јужносуданец
  Уредување Федерална претседателска република
   •  Претседател Салва Кир Мајардит
   •  Заменик-претседател Риек Мачар
  Законодавство Собрание
  Независност од Судан 
   •  Мировен договор 6 january 2005 
   •  Автономија 9 јули 2005 
   •  Независност од Судан 9 јули 2011 
  Површина
   •  Вкупна 619.745 км2 (45-та)
  Население
   •  проценка за  г. 7,500,000–9,700,000 (2006, unfpa)[1]
  11,000,000–13,000,000 (southern sudan claim, 2009)[2] 
   •  Попис 2008 8,260,490 (оспорено)[3] (94-та)
  Валута фунта (sdg)
  Часовен појас ИАВ (utc+3)
  Повик. бр. 249

  Јужен Судан или официјално Република Јужен Судан[4] е независна и суверена држава во Источна Африка. Јужен Судан е држава без излез на море, која се граничи со Етиопија на исток, со Кенија, Уганда и ДР Конго на југ, со ЦАР на запад и со Судан на север. Главен град на државата е Џуба, а единствен официјален јазик е англискиот јазик.

  Јужен Судан ги зазема мочурливите предели околу реката Бел Нил. Првично, Јужен Судан бил дел од Британската Империја, кој подоцна заедно со Судан формирале своја независна држава. Јужен Судан се стекнал со автономен статус преку мировниот договор помеѓу Суданската народноослободителна армија и Владата на Судан и со тоа се ставил крај на Втората суданска граѓанска војна. Овој конфликт бил најдолг конфликт во историјата на Африка, кој траел над 17 години.[5][6] Од 9 до 15 јануари 2011 во Јужен Судан се одржал референдум за независност и отцепување на овој регион од Судан. Според првичните резултати објавени и направени од Комисијата за референдум на Јужен Судан на 30 јануари 2011 и според истите, 98% од гласачите гласале за отцепување, а 1 % за унија.[7] Јужен Судан официјално станал независна држава на 9 јули 2011 година.

 • Име
 • Географија
 • Демографија
 • Административна поделба
 • Наводи
 • Дополнителни информации
 • Поврзано
 • Надворешни врски

Република Јужен Судан
Republic of South Sudan

Знаме Амблем
Гесло„Правда, Слобода, Просперитет“
Химна"South Sudan Oyee!"

Главен град
(и најголем)
Џуба
04°51′N 31°36′E / 04°51′N 31°36′E / 4.850; 31.600
Службен јазик англиски
Признаени регионални јазици џупски арапски е „лингва франка“ околу Џуба. динкански 2–3 милиони; останати јазици
Народности  Динка, Нуери, Баријци, Лотуко, Куку, Занде, Мандуријци, Каква, Поџулу, Шилук, Мору, Ачолијци, Мадијци, Лулубо, Локаја, Топоса, Ланго, Дидинга, Мурле, Ануак, Макарака, Мунду, Џур, Калико и др.
Демоним Јужносуданец
Уредување Федерална претседателска република
 •  Претседател Салва Кир Мајардит
 •  Заменик-претседател Риек Мачар
Законодавство Собрание
Независност од Судан 
 •  Мировен договор 6 January 2005 
 •  Автономија 9 јули 2005 
 •  Независност од Судан 9 јули 2011 
Површина
 •  Вкупна 619.745 км2 (45-та)
Население
 •  проценка за  г. 7,500,000–9,700,000 (2006, UNFPA)[1]
11,000,000–13,000,000 (Southern Sudan claim, 2009)[2] 
 •  Попис 2008 8,260,490 (оспорено)[3] (94-та)
Валута фунта (SDG)
Часовен појас ИАВ (UTC+3)
Повик. бр. 249

Јужен Судан или официјално Република Јужен Судан[4] е независна и суверена држава во Источна Африка. Јужен Судан е држава без излез на море, која се граничи со Етиопија на исток, со Кенија, Уганда и ДР Конго на југ, со ЦАР на запад и со Судан на север. Главен град на државата е Џуба, а единствен официјален јазик е англискиот јазик.

Јужен Судан ги зазема мочурливите предели околу реката Бел Нил. Првично, Јужен Судан бил дел од Британската Империја, кој подоцна заедно со Судан формирале своја независна држава. Јужен Судан се стекнал со автономен статус преку мировниот договор помеѓу Суданската народноослободителна армија и Владата на Судан и со тоа се ставил крај на Втората суданска граѓанска војна. Овој конфликт бил најдолг конфликт во историјата на Африка, кој траел над 17 години.[5][6] Од 9 до 15 јануари 2011 во Јужен Судан се одржал референдум за независност и отцепување на овој регион од Судан. Според првичните резултати објавени и направени од Комисијата за референдум на Јужен Судан на 30 јануари 2011 и според истите, 98% од гласачите гласале за отцепување, а 1 % за унија.[7] Јужен Судан официјално станал независна држава на 9 јули 2011 година.

Other Languages
адыгабзэ: Къыблэ Судан
Afrikaans: Suid-Soedan
Alemannisch: Südsudan
አማርኛ: ደቡብ ሱዳን
Ænglisc: Sūþsudan
العربية: جنوب السودان
aragonés: Sudán d'o Sud
asturianu: Sudán del Sur
azərbaycanca: Cənubi Sudan
تۆرکجه: جنوبی سودان
bamanankan: Worodugu Sudan
Bân-lâm-gú: Lâm Sudan
башҡортса: Көньяҡ Судан
беларуская: Паўднёвы Судан
беларуская (тарашкевіца)‎: Паўднёвы Судан
भोजपुरी: दक्खिन सूडान
Bikol Central: Habagatan Sudan
български: Южен Судан
bosanski: Južni Sudan
brezhoneg: Soudan ar Su
буряад: Урда Судан
català: Sudan del Sud
Чӑвашла: Кăнтăр Судан
čeština: Jižní Súdán
Chavacano de Zamboanga: Sudán del Sur
chiShona: South Sudan
Cymraeg: De Swdan
dansk: Sydsudan
davvisámegiella: Lulli-Sudan
Deutsch: Südsudan
dolnoserbski: Pódpołdnjowy Sudan
Ελληνικά: Νότιο Σουδάν
English: South Sudan
español: Sudán del Sur
Esperanto: Sud-Sudano
estremeñu: Sudán del Sul
euskara: Hego Sudan
eʋegbe: Anyiehe Sudã
føroyskt: Suðursudan
français: Soudan du Sud
Gàidhlig: Sudàn a Deas
客家語/Hak-kâ-ngî: Nàm Sudan
한국어: 남수단
hornjoserbsce: Južny Sudan
hrvatski: Južni Sudan
Bahasa Indonesia: Sudan Selatan
interlingua: Sudan del Sud
Interlingue: Sud-Sudan
íslenska: Suður-Súdan
italiano: Sudan del Sud
Kapampangan: Mauling Sudan
kernowek: Soudan Soth
Kiswahili: Sudan Kusini
kriyòl gwiyannen: Soudan di Sid
Кыргызча: Түштүк Судан
кырык мары: Кечӹвӓлвел Судан
لۊری شومالی: سۊدان هارگٱ
latviešu: Dienvidsudāna
Lëtzebuergesch: Südsudan
lietuvių: Pietų Sudanas
Ligure: Sudan do Sud
Limburgs: Zuid-Soedan
Lingua Franca Nova: Sudan Sude
Livvinkarjala: Suvi Sudan
Luganda: South Sudan
lumbaart: Süd Sudan
magyar: Dél-Szudán
Malagasy: Sodàna Atsimo
მარგალური: ობჟათე სუდანი
مازِرونی: جنوبی سودان
Bahasa Melayu: Sudan Selatan
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Nàng Sudan
Dorerin Naoero: South Sudan
Nederlands: Zuid-Soedan
Nedersaksies: Zuudsoedan
日本語: 南スーダン
нохчийн: Къилба Судан
Nordfriisk: Süüdsudaan
Norfuk / Pitkern: Sowth Sudan
norsk: Sør-Sudan
norsk nynorsk: Sør-Sudan
occitan: Sodan del Sud
oʻzbekcha/ўзбекча: Janubiy Sudan
پنجابی: دکھن سوڈان
Patois: Sout Sudan
Перем Коми: Лунвыв Судан
Plattdüütsch: Süüdsudan
português: Sudão do Sul
Qaraqalpaqsha: Qubla Sudan
qırımtatarca: Cenübiy Sudan
Ripoarisch: Südsudan
română: Sudanul de Sud
rumantsch: Sudan dal Sid
Runa Simi: Urin Sudan
русский: Южный Судан
Sakizaya: South sudan
Seeltersk: Suud-Sudan
Sesotho: Sudan Borwa
sicilianu: Sudan dû Sud
Simple English: South Sudan
slovenčina: Južný Sudán
slovenščina: Južni Sudan
Soomaaliga: Koonfur Suudaan
српски / srpski: Јужни Судан
srpskohrvatski / српскохрватски: Južni Sudan
svenska: Sydsudan
Tagalog: Timog Sudan
tarandíne: Sudan d'u Sud
татарча/tatarça: Көньяк Судан
Türkçe: Güney Sudan
Türkmençe: Günorta Sudan
Thuɔŋjäŋ: Paguot Thudän
українська: Південний Судан
Vahcuengh: Namz Sudan
vèneto: Sud Sudan
vepsän kel’: Suvisudan
Tiếng Việt: Nam Sudan
Volapük: Sulüda-Sudän
文言: 南蘇丹
吴语: 南蘇丹
Xitsonga: Sudan-Dzonga
ייִדיש: דרום סודאן
Yorùbá: Gúúsù Sudan
粵語: 南蘇丹
Zeêuws: Zuud-Soedan
žemaitėška: Pėitū Sodans
中文: 南蘇丹