Југ-Пиринеи

Југ-Пиринеи
Знаме на Југ-Пиринеи
Знаме
Rimex-France location Midi-Pyrénées.svg
Земја Франција
ПрефектураТулуз
Департмани
Управа
 • ПретседателМартен Малви (PS (Социјалистичка партија))
Површина
 • Вкупна45.348 км2 (17,509 ми2)
Население (2009-01-01)
 • Вкупно2.865.000
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
ISO 3166FR-N
БДП (2006)[1]Грешка во Lua: во земјата
Вкупно&1000000000000007300000073 млј 
По жител&1000000000000002619999926.200 
midipyrenees.fr

Југ-Пиринеи (француски: Midi-Pyrénées; окситански: Miègjorn-Pirenèus или Mieidia-Pirenèus) е најголемиот региони на континентална Франција според површина, поголем од Холандија или Данска.

Југ-Пиринеи не е историска или географска целина туку вештачки бил создаден кон крајот на 20-от век за да служи како подрачје на влијание на неговиот главен град Тулуз, еден од таканаречените „рамнотежни метрополи“ (métropoles d'équilibre).[2] Друг ваков пример е регионот Рона-Алпи кој бил создаден како регион за Лион. За името одлучила централната власт и истото е одлика на географскиот аспект без прибегнување кон историските провинции во оваа област (Midi ("Јужна Франција") - Pyrénées (Пиринеи – планините кои се природна јужна граница која Франција ја одвојува од Шпанија).

Other Languages
Afrikaans: Midi-Pyrénées
العربية: ميدي بيرينه
azərbaycanca: Cənub-Pireneylər
تۆرکجه: پیرنه میانه
Bân-lâm-gú: Midi-Pyrénées
беларуская (тарашкевіца)‎: Поўдзень-Пірэнэі
български: Юг-Пиренеи
bosanski: Pireneji-Jug
brezhoneg: Midi-Pyrénées
čeština: Midi-Pyrénées
davvisámegiella: Midi-Pyrénées
Esperanto: Sudo-Pireneoj
français: Midi-Pyrénées
Gàidhlig: Midi-Pyrénées
客家語/Hak-kâ-ngî: Midi-Pyrénées
한국어: 미디피레네
hrvatski: Pireneji-Jug
Bahasa Indonesia: Midi-Pyrénées
italiano: Midi-Pirenei
Kapampangan: Midi-Pyrénées
Kiswahili: Midi-Pyrénées
لۊری شومالی: پیرناْ میٛنجایی
Lëtzebuergesch: Midi-Pyrénées
lietuvių: Pietūs-Pirėnai
lumbaart: Midi-Pyrénées
Bahasa Melayu: Midi-Pyrénées
Nederlands: Midi-Pyrénées
norsk nynorsk: Midi-Pyrénées
Piemontèis: Mesdì-Pirené
português: Sul-Pirenéus
română: Midi-Pirinei
Runa Simi: Midi-Pyrénées
русский: Юг-Пиренеи
sicilianu: Midi-Pirinei
Simple English: Midi-Pyrénées
slovenčina: Midi-Pyrénées
slovenščina: Jug-Pireneji
српски / srpski: Југ—Пиринеји
srpskohrvatski / српскохрватски: Midi-Pyrénées
Türkçe: Midi-Pyrénées
українська: Південь-Піренеї
vèneto: Miodi-Pirenei
Tiếng Việt: Midi-Pyrénées