Kansainvälinen standardi-ilmakehä

Kansainvälinen standardi-ilmakehä (International Standard Atmosphere, ISA) on kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön (ICAO) määrittelemä ilmakehämalli, joka perustuu keskimääräisiin olosuhteisiin Maapallon keskileveysasteilla. Malli perustuu kerroksiin, joiden ominaisuudet se määrittelee.


Kansainvälinen standardi-ilmakehä 1976
KerrosKerroksen
nimi
Alarajan
geopotentiaali-
korkeus
h (km)
Alarajan
geometrinen
korkeus
z (km)

Lämpötilan
muutos
kerroksessa
(°C/km)
Ilman
lämpötila
alarajalla
T (°C)

Ilmanpaine
alarajalla
p (Pa)
0Troposfääri0,00,0-6,5+15,0101 325
1Tropopaussi11,00011,019+0,0-56,522 632
2Stratosfääri20,00020,063+1,0-56,55474,9
3Stratosfääri32,00032,162+2,8-44,5868,02
4Stratopaussi47,00047,350+0,0-2,5110,91
5Mesosfääri51,00051,413-2,8-2,566,939
6Mesosfääri71,00071,802-2,0-58,53,9564
7Mesopaussi84,85286,000-86,20,3734
Tämä ilmailuun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa artikkelia.
Muilla kielillä