Verdens landes befolkningstæthed

Macau er et af verdens tættest befolkede byområder

Liste over verdens landes befolkningstæthed opgjort i indbyggere/km² samlet areal (land og vand). Befolkningsdata er generelt estimeret pr. juli 2005. Kun selvstændige lande er nummereret, men ikke-selvstændige territorier er taget med som sammenligningsgrundlag.


RangLandBefolkningSamlet areal (km²)Tæthed (indbyggere/km²)
Verden7.000.000.000148.940.00047
Macau449.19825,417.685,0
1Monaco32.4091,9516.620,0
2Singapore4.425.720692,76.389,1
Hong Kong6.898.6861.0926.317,5
Gibraltar27.8846,54.289,8
Gaza1.376.2893603.823,0
3Vatikanstaten9210,442.093,2
4Malta398.5343161.261,2
Bermuda65.36553,31.226,4
5Maldiverne349.1063001.163,7
6Bahrain688.3456651.035,1
7Bangladesh144.319.628144.0001.002,2
Guernsey65.22878836,3
Jersey90.812116782,9
8Barbados279.254431647,9
9Republikken Kina (Taiwan)22.894.38435.980636,3
10Nauru13.04821621,3
11Mauritius1.230.6022.040603,2
Mayotte193.633374517,7
12Sydkorea48.422.64498.480491,7
13San Marino28.88061,2471,9
14Tuvalu11.63626447,5
Puerto Rico3.916.6329.104430,2
Vestbredden2.385.6155.860407,1
15Holland16.407.49141.526395,1
Martinique432.9001.100393,5
Aruba71.566193370,8
16Libanon3.826.01810.400367,9
17Belgien10.364.38830.528339,5
18Japan127.417.244377.835337,2
19Indien1.080.264.3883.287.590328,6
20Marshalløerne59.071181,3325,8
21Rwanda8.440.82026.338320,5
22El Salvador6.704.93221.040318,7
23Comorerne671.2472.170309,3
US Virgin Islands108.708352308,8
Réunion776.9482.517308,7
Guam168.564549307,0
24Sri Lanka20.064.77665.610305,8
25Israel6.276.88320.770302,2
26Saint Vincent og Grenadinerne117.534389302,1
27Filippinerne87.857.473300.000292,9
28Haiti8.121.62227.750292,7
Amerikansk Samoa57.881199290,9
29Saint Lucia166.312616270,0
30Grenada89.502344260,2
31Vietnam83.535.576329.560253,5
Guadeloupe448.7131.780252,1
32Jamaica2.731.83210.991248,6
33Storbritannien59.553.800244.820243,3
34Tyskland82.431.390357.021230,9
Nederlandske Antiller219.958960229,1
35Burundi6.370.60927.830228,9
36Trinidad og Tobago1.088.6445.128212,3
37Liechtenstein33.717160210,7
38Pakistan162.419.946803.940202,0
39Nepal27.676.547140.800196,6
40Italien58.103.033301.230192,9
41Nordkorea22.912.177120.540190,1
42Sao Tome og Principe187.4101.001187,2
43Dominikanske Republik8.950.03448.730183,7
44Schweiz7.489.37041.290181,4
45Luxembourg468.5712.586181,2
46Seychellerne81.188455178,4
Cayman-øerne44.270262169,0
Nordmarianerne80.362477168,5
47Antigua og Barbuda68.722443155,1
48Mikronesien108.105702154,0
49Andorra70.549468150,7
50Tonga112.422748150,3
51Saint Kitts og Nevis38.958261149,3
Britiske Jomfruøer22.643153148,0
Johnston-atollen3962,8141,3
52Gambia1.593.25611.300141,0
Tokelau1.40510140,5
53Nigeria128.771.988923.768139,4
54Folkerepublikken Kina1.306.313.8129.596.960136,1
55Guatemala14.655.189108.890134,6
56Moldova4.455.42133.843131,7
Isle of Man75.049572131,2
57Kuwait2.335.64817.820131,1
58Tjekkiet10.241.13878.866129,9
Anguilla13.254102129,9
59Thailand65.444.371514.000127,3
60Kiribati103.092811127,1
61Indonesien241.973.8791.919.440126,1
62Danmark5.432.33543.094126,1
63Albanien3.563.11228.748123,9
64Polen38.635.144312.685123,6
65Uganda27.269.482236.040115,5
EU456.285.8393.976.372114,7
66Portugal10.566.21292.391114,4
67Slovakiet5.431.36348.845111,2
68Frankrig60.656.178547.030110,9
69Ungarn10.084.00093.030108,4
70Serbien og Montenegro10.829.175102.350105,8
71Kap Verde418.2244.033103,7
72Malawi12.158.924118.480102,6
73Cuba11.346.670110.860102,4
74Armenien2.982.90429.800100,1
75Togo5.681.51956.785100,1
76Syrien18.448.752185.18099,6
77Slovenien2.011.07020.27399,2
78Østrig8.184.69183.87097,6
79Rumænien22.329.977237.50094,0
80Dominica69.02975491,6
Montserrat9.34110291,5
81Aserbajdsjan7.911.97486.60091,4
82Tyrkiet69.660.559780.58089,2
Cook-øerne21.38824089,1
83Ghana21.029.853239.46087,8
84Spanien43.209.511504.78285,6
85Cypern780.1339.25084,3
86Sierra Leone6.017.64371.74083,9
87Grækenland10.668.354131.94080,9
88Makedonien2.045.26225.33380,7
89Kroatien4.495.90456.54279,5
90Bosnien og Hercegovina4.025.47651.12978,7
91Costa Rica4.016.17351.10078,6
92Ukraine47.425.336603.70078,6
93Egypten77.505.7561.001.45077,4
94Qatar863.05111.43775,4
95Cambodja13.607.069181.04075,2
96Marokko32.725.847446.55073,3
97Malaysia23.953.136329.75072,6
98Østtimor1.040.88015.00769,4
99Swaziland1.173.90017.36367,6
100Bulgarien7.450.349110.91067,2
101Georgien4.677.40169.70067,1
102Benin7.460.025112.62066,2
Fransk Polynesien270.4854.16764,9
103Etiopien73.053.2861.127.12764,8
104Brunei372.3615.77064,5
105Burma42.909.464678.50063,2
106Jordan5.759.73292.30062,4
107Honduras6.975.204112.09062,2
108Tunesien10.074.951163.61061,6
109Lesotho1.867.03530.35561,5
110Samoa177.2872.94460,2
111Usbekistan26.851.195447.40060,0
112Irak26.074.906437.07259,7
Wallis og Futuna16.02527458,5
113Kenya33.829.590582.65058,1
114Irland4.015.67670.28057,1
115Senegal11.126.832196.19056,7
116Litauen3.596.61765.20055,2
117Mexico106.202.9031.972.55053,8
118Elfenbenskysten17.298.040322.46053,6
Norfolk Island1.8413552,6
119Burkina Faso13.925.313274.20050,8
120Tadsjikistan7.163.506143.10050,1
121Hviderusland10.300.483207.60049,6
122Fiji893.35418.27048,9
Turks- og Caicosøerne20.55643047,8
123Bhutan2.232.29147.00047,5
124Ecuador13.363.593283.56047,1
125Afghanistan29.928.987647.50046,2
Cocosøerne6291444,9
126Palau20.30345844,3
127Nicaragua5.465.100129.49442,2
128Iran68.017.8601.648.00041,3
129Yemen20.727.063527.97039,3
130Guinea-Bissau1.416.02736.12039,2
131Tanzania36.766.356945.08738,9
132Panama3.039.15078.20038,9
133Guinea9.467.866245.85738,5
134Colombia42.954.2791.138.91037,7
135Eritrea4.561.599121.32037,6
136Sydafrika44.344.1361.219.91236,4
137Letland2.290.23764.58935,5
138Cameroun16.380.005475.44034,5
Færøerne46.9621.39933,6
139Zimbabwe12.746.990390.58032,6
140Liberia3.482.211111.37031,3
141Forenede Arabiske Emirater2.563.21282.88030,9
142Madagaskar18.040.341587.04030,7
143USA295.734.1349.631.41830,7
144Estland1.332.89345.22629,5
Saint Pierre og Miquelon7.01224229,0
145Venezuela25.375.281912.05027,9
146Laos6.217.141236.80026,3
147Kirgisistan5.146.281198.50025,9
148Demokratiske Republik Congo60.085.0042.345.41025,6
149Mozambique19.406.703801.59024,2
150Brasilien186.112.7948.511.96521,9
151Peru27.925.6281.285.22021,7
152Bahamas301.79013.94021,6
153Chile16.136.137756.95021,3
154Djibouti476.70323.00020,7
155Sverige9.001.774449.96420,0
156Uruguay3.415.920176.22019,4
157Ækvatorialguinea535.88128.05119,1
158Salomonøerne538.03228.45018,9
Sankt Helena7.46041018,2
159Vanuatu205.75412.20016,9
160Sudan40.187.4862.505.81016,0
161Paraguay6.347.884406.75015,8
162Finland5.223.442338.14515,4
163New Zealand4.035.461268.68015,0
164Zambia11.261.795752.61415,0
165Argentina39.537.9432.766.89014,3
166Oman3.001.583212.46014,1
167Algeriet32.531.8532.381.74013,7
168Saudi-Arabien26.417.5991.960.58213,5
179Somalia8.591.629637.65713,5
170Belize279.45722.96612,2
171Norge4.671.900385.19912,1
172Papua Ny Guinea5.545.268462.84012,0
Ny Caledonien216.49419.06011,4
173Turkmenistan4.952.081488.10010,1
174Mali12.291.5291.240.0009,9
175Niger11.665.9371.267.0009,2
176Angola11.190.7861.246.7009,0
177Republikken Congo3.039.126342.0008,9
178Rusland143.420.30917.075.2008,4
179Bolivia8.857.8701.098.5808,0
180Tchad9.826.4191.284.0007,7
181Centralafrikanske Republik3.799.897622.9846,1
182Kasakhstan15.185.8442.717.3005,6
183Gabon1.389.201267.6675,2
184Guyana765.283214.9703,6
185Canada32.805.0419.984.6703,3
186Libyen5.765.5631.759.5403,3
187Mauretanien3.086.8591.030.7003,0
Christmas Island3961352,9
188Island296.737103.0002,9
189Botswana1.640.115600.3702,7
190Surinam438.144163.2702,7
191Australien20.090.4377.686.8502,6
192Namibia2.030.692825.4182,5
Fransk Guiana195.50691.0002,1
193Mongoliet2.791.2721.564.1161,8
Vestsahara273.008266.0001,0
Pitcairn46470,98
Falklandsøerne2.96712.1730,24
Svalbard2.75662.0490,04
Grønland56.3752.166.0860,03
Andre sprog
srpskohrvatski / српскохрватски: Lista država po gustoći stanovništva